Ortasından ısıtılan uçları serbest kompozit silindirde elastik-plastik gerilme analizi
Elastic-plastic stress analysis of a centrally heated composite cylinder with free ends
- Tez No: 114815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜFİT GÜLGEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ORTASINDAN ISITILAN UÇLARI SERBEST KOMPOZİT SİLİNDİRDE ELASTİK-PLASTİK GERİLME ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) FATMA YALÇIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALIK 2001 ÖZET Bu çalışmada uçları serbest, merkezinde uniform ısı üretimi olan elastik-mükemmel plastik malzemeden yapılmış kompozit bir silindirde gerilme- gerinim analizi yapılmıştır. Bu analizde Tresca akma kriteri ve birleşik akış kuralı kullanılmıştır. Analiz sırasında geometrik parametrenin, akma dayanımının, elastisite modülünün, Poisson oranının, ısıl iletkenlik katsayısının ve ısıl genleşme katsayısının gerilme bileşenlerine, plastik gerinim bileşenlerine ve yerdeğiştirme dağılımlarına etkileri incelenmiştir. Bilim kodu :625 02 02 Anahtar kelimeler :Elastik-plastik gerilme analizi, uçları serbest silindir Sayfa adedi :115 Tez yöneticisi :Doç. Dr. Müfit Gülgeç
Özet (Çeviri)
ELASTIC-PLASTIC STRESS ANALYSIS OF A CENTRALLY HEATED COMPOSITE CYLINDER WITH FREE ENDS (M.Sc. Thesis) FATMA YALÇIN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2001 ABSTRACT In this study, based on Tresca's yield condition and the associated flow rule, elastic-plastic stress and strain analysis of a centrally heated free end composite cylinder has been made. During the study the effects of geometrical parameter, modulus of elasticity, thermal conductivity, yield strength, Poisson's ratio and coefficient of thermal expansion on the stress and plastic strain distribution have been investigated. Science code Keywords Page number Advisor :625 02 02 :Elastic-plastic stress analysis, cylinder with free ends :115 :Doc. Dr. Müfit Güigeç