m-hidroksibenzoik asit içeren termotropik sıvı kristal kopoliesterlerinin sentezi ve bazı özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 114825
  2. Yazar: HÜSEYİN UZUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
m-HİDROKSİBENZOİK ASİT İÇEREN TERMOTROPİK SIVI KRİSTAL KOPOLİESTERLERİN SENTEZİ VE BAZI ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Hüseyin UZUNER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2001 ÖZET Bu çalışmada, kondensasyon işlemi ile, p-asetoksibenzoik asit (p-ABA), m- asetoksibenzoik asit (m-ABA) ve p-asetoksifenilasetik asit (p-AFAA) monomerlerine dayanan bir dizi homopolimer ve kopoliester, kondensasyon yöntemi ile, sentezlenmiştir. Sentezlenen homopolimerler ve kopoliesterlerin karakterizasyonu; çözelti viskozite ölçümleri, WAXS, DSC, TGA, ısıtma tablalı polarize mikroskop ve 'H-NMR ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; polimer zincirleri içinde, düzgün-doğrusal p-fenilen gruplara sahip p-ABA ve p-AFAA monomerlerinin miktarına artışa bağlı olarak, kristal yapı miktarında düzenli bir artış gözlenmiştir. Nematik sıvı kristal davranışın % 50 mol oranından daha fazla p-ABA birimleri içeren kopoliesterlerde gözlendiği saptanmıştır. Metilen (-CH2-) grupları içeren 100F homopolimerinin diğer polimerlere nazaran düşük termal kararlılığa sahip olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, 100P homopolimeri hariç diğer polimerlerin, işleme kolaylığı açısından uygun erime ve yüksek camsı geçiş sıcaklık değerlerine sahip oldukları gözlenmiştir. Bilim Kodu :405 Anahtar Kelimeler : Termotropik, sıvı kristal, homopolymer, kopoliester. Sayfa adedi : 69 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Serpil AKSOY
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS AND INVESTIGATION OF SOME PROPERTIES OF THERMOTROPIC LIQUID CRYSTALLINE COPOLYESTERS CONTAINING m-HYDROXYBENZOIC ACDD (M. Sc. Thesis) Hüseyin UZUNER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2001 ABSTRACT In this study, a range of homopolymers and copolyesters based on p- acetoxybenzoic acid (p-ABA), m-acetoxybenzoic acid (m-ABA), and p- acetoxyphenylacetic acid (p-AFAA) monomers have been synthesized by condensation process. Characterization of copolyesters were performed by solution viscosity measurements, WAXS, DSC, TGA, hot- stage polarized light microscopy, and JH-NMR. According to the results obtained; in polymer chains, depending on the amount of p-ABA and p-AFAA monomers that contain linear p-phenylene units, an increase in the amount of crystal structure was observed. It was determined that, nematic liquid crystalline behavior was observed with copolyesters containing higher than 50 mole % of p-ABA units. It was also found mat, 100F homoplymer that contains methylene (-CH2-) groups has lower thermal stability with respect to the other homopolymers and copolyesters. In addition to that, except 100P homopolymers, all other polymers have appropriate melting and high glass transition temperatures in terms of processabilitiy. Science Code: 405 Key words : Thermotropic, liquid crystal, homopolymer, copolyester. Page Number: 69 Adviser : Prof. Dr. Serpil AKSOY