ISO 9000 kalite güvence sisteminin toplam kalite yönetimi üzerindeki etkisinin araştırılması
- Tez No: 114828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HADİ GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ISO 9000 KALİTE GÜVENCE SİSTEMİNİN TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Hüsamettin ÇAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2001 ÖZET Bu çalışmada, ISO 9000 Kalite Güvence Sisteminin Toplam Kalite Yönetimi uygulayan firmalar üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Kalite çevrelerinde, bu etkinin sonuçları sıkça tartışılmaktadır. Bu konu netleştirilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla ülkemizde Toplam Kalite Yönetimi uygulayan ve bu konuda öne çıkmış firmaların tamamına yakın bir kısmından bilgiler (Anket, telefon ve faks yöntemleriyle) toplanarak analiz edilmiş ve sonuçlar tartışılmıştır. Bilim Kodu : 605.02.04 Anahtar kelimeler : ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi, Toplam Kalite Yönetimi Sayfa Adedi : 106 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Hadi GÖKÇEN
Özet (Çeviri)
INVESTIGATING OF EFFECTS OF THE ISO 9000 QUALITY ASSURANCE SYSTEM ON THE TOTAL QUALITY MANAGEMENT (M.Sc. Thesis) Hüsamettin ÇAY GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2001 ABSTRACT In this thesis, it has been searched effect of ISO 9000 Quality Assurance System on firms which Total Quality Management is applied. It is frequently discussed what will be the result of this effect in the Quality Groups. According to this aim the data, which are collected from the companies applying Total Quality Management (by inquiries, phones and faxes) are analysed and the results are discussed. Science code : 605.02.04 Key Words : ISO 9000 Quality Assurance System, Total Quality Management Page number : 106 Adviser : Assoc. Prof. Hadi GÖKÇEN