Uyarlanabilir küme örneklemesi
Adaptive cluster sampling
- Tez No: 114829
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ALPTEKİN ESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
UYARLANABİLİR KÜME ÖRNEKLEMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ali Berk CAN BAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2001 ÖZET Bu çalışmada uyarlanabilir küme örneklemesi tasarımı kullanılarak, bir uygulama yapılmıştır. Uyarlanabilir küme örneklemesi tasarımı ile diğer geleneksel tasarımlar karşılaştırılmış ve uyarlanabilir küme örneklemesi tasarımının daha iyi ve daha duyarlı tahminler verdiği görülmüştür. Aynı şekilde uyarlanabilir küme örneklemesi çeşitlerine değinilmiş ve geleneksel tasarımlar bakımından etkinlik karşılaştırması yapılmıştır. Daha sonra ise uyarlanabilir küme örneklemesi kullanılarak, Türkiye'de çıkartılan manganez miktarına ilişkin bir uygulama yapılmıştır. Bilim Kodu : 406.02.01 Anahtar Kelimeler : Hansen- Hurwitz ve Horvitz -Thompson tahmin edicileri, küme örneklemesi, çok değişkenli durum Sayfa Adedi : 96 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. A. Alptekin ESİN
Özet (Çeviri)
11 ADAPTİVE CLUSTER SAMPLİNG (M. Sc. Thesis) Ali Berk CAN BAŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY January 2001 ABSTRACT In this thesis, adaptive cluster sampling design is studied. Adaptive cluster sampling design is compared with other conventional sampling design and it is observed that adaptive cluster sampling design gives more accurate and better estimates. At the same time, adaptive cluster sampling types are discussed and are compared with conventional sampling design types. Finally, estimates of the amount of manganese extracted in Turkey is performed using adaptive cluster sampling design. Science Code : 406.02.01 Key Words : Hansen - Hurwitz and Horvitz - Thompson estimators, cluster sampling, multivariate case Page number : 96 Advisor : Prof. Dr. A. Alptekin ESİN