İki zamanlı ve iki silindirli bir model uçak motorunun tasarımı ve imali
- Tez No: 114827
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İKİ ZAMANLI VE İKİ SİLİNDİRLİ BİR MODEL UÇAK MOTORUNUN TASARIMI VE İMALİ (Yüksek Lisans Tezi) MELİH OKUR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 2001 ÖZET Bu çalışmada, iki zamanlı ve iki silindirli bir model uçak motorunun tasarımı ve prototip imalatı yapılmıştır. İki silindirli ve iki zamanlı olan motorun tasarımı, tek silindirli iki zamanlı motorlardan veya iki silindirli dört zamanlı motorların yapısından farklı olduğu için motorun imali sırasında malzeme seçimi ve tasarım problemleri ortaya çıkmıştır. Motor boyutlarının küçük olmasından dolayı krank milinin parçalı olarak imal edilmesi eksen kaymalarına neden olmuş, silindir bloğunun iki parçaya ayrılması ve krank tasarımının değiştirilmesi ile bu sorun çözülerek motor başarıyla çalıştırılmıştır. Bu çalışma, bu konuda bundan sonra yapılacak projelere ışık tutacak bir çalışma olarak değerlendirilebilir. Bilim kodu : 6261001 Anahtar Kelimeler : Model Uçak Motoru Tasarımı, İki Zamanlı Motor Sayfa Adedi : 99 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Selim ÇETİNKAYA
Özet (Çeviri)
11 DESIGN AND MANUFACTURE OF A TWO STROKE AND TWO PISTON AIRCRAFT MODEL ENGINE (M. Sc. Thesis) MELİH OKUR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 2001 ABSTRACT In this study, a model aircraft engine with two stroke and two cylinder was designed and a prototype of it was manufactured. Since there are some differences between the design of this type engine and a single cylinder-two stroke engines or a two cylinder-four stroke engines, some problems like material selection, desing problenms, and etc. arose. Because of the small dimensions of the prototype, the crankshaft has to be built in parts, so, some problems related to this construction, had occured. These problems were solved by cuting the cylinder block in two parts and changing the designe of the crankshaft. After solving these problems the prototype has started running. This study can be accepted as a base for the following studies in this field. Science Code : 6261001 Key Words : Design of a Model Aircraft Engine, Two Cycle Engine Page Number : 99 Adviser. : Prof. Dr. Selim ÇETİNKAYA