Alternatif soğutucu akışkan R134 a kullanılan buhar sıkıştırmalı soğutma çevrimlerinde kılcal boru ve genleşme vanası seçimi
- Tez No: 114830
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ALTERNATİF SOĞUTUCU AKIŞKAN R134a KULLANILAN BUHAR SIKIŞTIRMALI SOĞUTMA ÇEVRİMLERİNDE KILCAL BORU VE GENLEŞME VANASI SEÇİMİ (Yüksek Lisans Tezi) M. Zahid KARAMOLLAOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÖZET Bu çalışmada; ozon tabakasını olumsuz etkileyen R12 yerine kullanılan alternatif soğutucu akışkanlardan R134a ile çalışan ticari soğutucularda, kılcal (kapiller) boru uzunluğunun belirlenmesini, genleşme vanası ve kompresör seçimini kolaylaştırmak amaçlanmıştır. Seri üretim yapan büyük firmalar üretimlerinde alternatif soğutucu akışkanlara geçilmesi işlemlerini tamamlamışlardır. Ancak ticari soğutucu üreten küçük firmalar alternatif soğutucu akışkana geçiş için tasarım güçlüğü çekmektedirler. Bu çalışma bu üreticilere kılcal boru, genleşme vanası ve kompresör seçimlerinde kolaylık sağlayacaktır. Bilim kodu : 600.10.15 Anahtar kelimeler : Alternatif soğutucu akışkan R134a, kılcal boru, genleşme vanası, kompresör Sayfa adedi : 142 Tez yöneticisi : Y. Doç. Dr. Hüseyin USTA
Özet (Çeviri)
CHOOSING CAPILLARY TUBES AND EXPANSION VALVES IN VAPOR COMPRESSION SYSTEMS THAT OPERATE WITH ALTERNATIVE REFRIGERANT R134a (M. Sc. Thesis) M. Zahid KARAMOLLAO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY ABSTRACT In this thesis; the main aim is to facilitate choosing the capillary tube lengths, expansion valve and compressor types for commercial refrigerators which operate with alternative refrigerant R134a, instead of using R12 which has bad effects on the ozon layer. Mass production companies have completed the process of transition to alternative refrigerants. However the small companies which produce commercial refrigerators have difficulties in designing for the transition process. This study will make the task easy in choosing capillary tubes lenghts, expansion valves and compressors for these companies. Science Code : 600. 10.15 Key Words : Alternative refrigerant Rl 34a, capillary tube, expansion valve, compressor Page Number : 142 Adviser : Y. Doç. Dr. Hüseyin USTA TEŞEKKÜR