Öğrenen organizasyonlarda bir karar verme aracı olarak analitik hiyerarşi metodu yaklaşımı
  1. Tez No: 114831
  2. Yazar: SÜHA CİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN TÜRKBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖĞRENEN ORGANİZASYONLARDA BİR KARAR VERME ARACI OLARAK ANALİTİK HİYERARŞİ METODU YAKLAŞIMI (Yüksek Lisans Tezi) Süha CİVAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2001 ÖZET Analitik Hiyerarşi Proses (AHP) metodu; karar aşamalarında çok sayıda somut ve soyut kriteri bir arada değerlendirmeye imkan veren objektif bir araçtır. Bu yüksek lisans tezinde, bir“Tank seçimi”problemine uygulanan AHP metodu, etkili öğrenme mekanizmaları ile kendilerini sürekli yenilemesi gereken“Öğrenen organizasyon”ların, bu süreçte etkin bir şekilde kullanabilecekleri araçlara örnek olarak ele alınmıştır. Yaşadığımız dünyayı tek boyutlu olarak algılamanın ve alınan kararlarda rutin durumlar dışında az sayıda kriter kullanmanın günden güne zorlaştığı günümüzde, karar vericilerin, istikrarsızlık ve belirsizlik içerisinde gelişen şartların ihtiyaçlarını karşılayabilecek daha etkili yöntemleri arayışları da devam etmektedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 605.02.01 Öğrenen Organizasyon, Analitik Hiyerarşi Prosess (AHP) 125 Doç. Dr. Orhan TÜRKBEY
Özet (Çeviri)
11 ANALYTIC HIERARCHY PROCESS APPROACH AS A DECISION MAKING TOOL IN LEARNING ORGANIZATIONS (M. Sc. Thesis) Süha CİVAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCINCE AND TECHNOLOGY January 2001 ABSTRACT Analytic Hierarchy Process (AHP) method is an objective device which enables to evaluate both the concrete and abstract criteria in the stage of making decisions. Within this study, the AHP method that is applied to the problem of“Tank choice”is taken as an example to the device used in an effectual manner in“Learning organizations”, which must renew themselves " continuously together with effectual learning systems. Perceiving our world from one dimension and using few criteria when making decisions except in ordinary conditions, is becoming harder each day. Consequently, those who are in a state of making decisions are in a continuous search of influential methods in order to meet the devoloping requirements in ambiguous and instable conditions. Science Code Key Words Page Number Adviser 605.02.01 Learning Organization, Analytic Hierarchy Process (AHP) 125 Assoc. Prof. Dr. Orhan TÜRKBEY