Boğazlardaki deniz kazalarının tehlike değerlendirme teknikleri ile analizi
The Analysis of the shipwreck at the bosphorus by means of danger evaluation scrutiny
  1. Tez No: 114833
  2. Yazar: MURAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Kazalar, Marine, Accidents
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
BOĞAZLARDAKİ DENİZ KAZALARININ TEHLİKE DEĞERLENDİRME TEKNİKLERİ İLE ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Murat OZTURK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Uluslararası önemi olan ve iki kıtayı birbirine bağlayan dünyadaki dar ve kritik geçişlerden biri olan İstanbul ve Çanakkale Boğazları, gemi inşa teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak büyüyen gemi boyutları ve gittikçe yoğunlaşan deniz trafiğinin yanısıra doğal çevresi itibari ile de giderek artan bir tehdit altında bulunmaktadır. İstanbul Boğazı, Çanakkale Boğazı ve Marmara Denizi, dünyada deniz trafiği en yoğun bölgelerden biri olarak, her an ciddi tehlikelerle karşı karşıya olup yılda 50 bin civarında Türk ve yabancı bayraklı gemi boğazlarımızdan geçiş yapmaktadır. İstanbul'un nüfus artışına paralel olarak artan, Asya ve Avrupa sahilleri arasında yolcu taşımacılığı gereksinimi, yolcu vapurları, arabalı vapurlar, deniz otobüsleri ve dolmuş motorları ile Nowroski (Rusya)den artan petrol taşımacılığı boğazları her an tehlikeli kazalara sebep verecek niteliktedir. Bu çalışma ile İstanbul ve Çanakkale boğazlarında meydana gelen geçmiş kazalar dikkate alınarak gelecekte meydana gelebilecek deniz trafik kazalarının tehlike değerlendirme analizi“Ağırlıklandırılmış Ortalamalardan Sapma Tekniği”ile tahmin edilmeye çalışılmış ve bu konuda alınması gereken tedbirler ve önlemler belirlenmiştir. Bilim Kodu :626.1 1.01 Anahtar Kelimeler :Boğazlar, deniz kazaları Sayfa Adedi :113 Tez Yönetici : Y.Doç.Dr. Adnan SÖZEN
Özet (Çeviri)
11 THE ANALYSIS OF THE SHIPWRECK AT THE BOSPHORUS BY MEANS OF DANGER EVALUATION SCRUTINY (M.Sc.Thesis) Murat OZTURK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2001 ABSTRACT The Bosphorus and the Dardanel, two narrow and critical transition, are important irternationally and linking the two continents of Asia and Europe. They are threatened by technologically developing ship construction and increasing sea traffic beside environmental factors. Since heavy traffic in Bosphorus, Dardanel and Marmara Sea, this region face some serios problems. In addition, about 50 thousand Turkish and international ships are passing through the Bosphorus every yearJncreasing population in Istanbul, the needs of transportation, streamships, car ferries, sea buses and motorboats and increasing oil transportation over Russia are really problem in terms of shipwreck number on Bosphorus. By this study, considering of shipwreck number in the past, we are analyizing the possibilities of future shipwreck number and discussing the proper precautions. 626.11.01 Science code Key words Page number Adviser The Bosphorus, shipwreck 113 Asist.Prof.Dr.Adnan SÖZEN