Terörle mücadele birimlerinde görevli emniyet personelinin hizmet içi eğitiminin personel üzerindeki etkileri
The Positive affects of in-service training of counter terrorism police officers
- Tez No: 114832
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTULUŞ BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
TERÖRLE MÜCADELE BİRİMLERİNDE GÖREVLİ EMNİYET PERSONELİNİN HİZMET İÇİ EĞİTİMİNİN PERSONEL ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Zafer KOKSAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALIK 2001 ÖZET Terör hareketleri her ülkede olduğu gibi Türkiye'de de önemli boyutta tehdit oluşturmaktadır. Terörle Mücadele, hedefi belli belirsiz, iç ve dış tehditler karşısında, istihbarat refleksinden başlayarak, müdahale gücüne kadar uzanan yoğun bir faaliyettir. Terörle mücadele eden güvenlik kuvvetlerinin amacı, terörle mücadele esas ve usullerini belirleyerek bu çerçevede mücadeleyi yönlendirmek, geleceğe yönelik olarak terörle mücadelede yeni teknikler, projeler üretmek ve uygulamak olmalıdır. Yapılan bu çalışmada; terörle mücadelede güvenlik kuvvetlerinin hizmet içi eğitimden geçirilmeleri sonucunda terörle mücadele sırasında verilen yaralı ve şehit sayılarının etkileri üzerinde durulmuştur. Güvenlik güçlerine verilen hizmet içi eğitim ile terörle mücadelede daha bilinçli olduklarını ve buna bağlı olarak yaralanma ve şehit olma sayılarının düştüğü gözlenmiştir. Bilim Kodu : 626.11.01 Anahtar Kelimeler : Terör, Terörle Mücadele, Hizmet İçi Eğitim Sayfa Adedi : 69 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş BORAN
Özet (Çeviri)
11 THE POSIVITE AFFECTS OF IN-SERVICE TRAINING OF COUNTER TERRORISM POLICE OFFICERS (M. Sc. Thesis) Zafer KOKSAL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY DECEMBER 2001 ABSTRACT Terrorism is a threat in Turkey Like many countries in the world. Counter Terrorism is an activity which contains uncertain target and intelligence for internal and external threat for this, law enforcement agencies should determine the principles of fighting with terrorism to combat and to develop new techniques, project and application against it. In this studying we are focusing on in-service terrorism training for law enforcement officers in terms of reducing the killed personal in that fighting with better in-service training, the statistics says enforcement officers are acting more consciously. Science code : 626.11.01 Key Words : Terrorism, Counter Terrorism, In-Service Training Page Number: 69 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş BORAN