Uçak yapılarındaki kulakçıkların hasara-tolerans analizi ve yazılım geliştirilmesi
Damage tolerance analysis of lugs in aircraft structures and development of a software
  1. Tez No: 114848
  2. Yazar: ADİL GÖKHAN MANDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ÜNAL ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
UÇAK YAPILARINDAKİ KULAKÇIKLARIN HASARA-TOLERANS ANALİZİ VE YAZILIM GELİŞTİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Adil Gökhan Mandaş GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Tez çalışmasında uçak yapılarında sıkça kullanılan kulakçıkların 1. açılma modu için hasara tolerans analizi yapılması ve bu analize yardımcı olacak bir yazılımın geliştirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmada ele alınan kulakçık sabit kesitlidir ve delik kenarında yüzey çatlağı bulunmaktadır. Hasara tolerans analizi yapabilmek için gerekli en önemli parametre olan gerilme şiddeti çarpanı, B'nın bulunması için daha önceki çalışmalardan faydalanmanın yanında sonlu elemanlar analizleri de yapılmıştır. Bilim Kodu : 6250300 Anahtar Kelimeler :kulakçık, hasara tolerans, yüzey çatlağı, çatlak ilerlemesi, gerilme şiddeti çarpanı. Sayfa Adedi : 73 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. A. Ünal Erdem
Özet (Çeviri)
DAMAGE TOLERANCE ANALYSIS OF LUGS IN AIRCRAFT STRUCTURES AND DEVELOPMENT OF A SOFTWARE (M.Sc. Thesis) Gökhan Mandaş GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2001 ABSTRACT In this thesis, it is aimed to analyse damage tolerans capabilities of widely used structural elements, lugs and it is also aimed to develop a software code to associate the damage tolerans analysis. The type of lugs considered in this thesis are straight attachment lugs with a corner crack. The most important parameter, (J, to have the damage analysis correctly is found not only with the usage of previous works performed by others but also a lot of finite element analysis are performed. Science Code : 6250300 Keywords : lug, damage tolerans, corner crack, crack growth, stress intensity factor. Page Number : 73 Advisor : Prof. Dr. A. Ünal Erdem