Eprom kontrollü iki adım motorunun bir torna tezgahında kullanılması
The Use of eprom controlled two-step motors in a lathe workbench
- Tez No: 114849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
EPROM KONTROLLÜM ADIM MOTORUNUN BİR TORNA TEZGAHINDA KULLANILMASI (Yüksek Lisans Teri) İlyas Doğançay GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2001 ÖZET Bu çalışmada metal işlemede kullanılan bir torna tezgahının EPROM kontrolü ile seri üretim için modernizasyonu tasarlanmıştır. Bu sistemde kullanılan EPROM' un ve adım motorların çalışması ve teknik özellikleri incelenmiştir. EPROM' un programı masa tipi programlama cihazı ile yapılmıştır. Adım motorlar X ve Y hareketini EPROM hafızasındaki bilgileri kullanarak otomatik olarak yaptıklarından, metal parçaya otomatik şekil verilebilmektedir. Uygulamada 2732A tipi EPROM kullanmıştır. Bu uygulama sayesinde sayı olarak fazla üretilecek bir iş parçasını en az hata ile ve en hızlı şekilde üretilmesi amaçlanmıştır. Bilim Kodu : 626.01.02 Anahtar kelimeler : Epromlar, Adım motorlar, Torna tezgahı Sayfa Adedi : 96 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. İlhami ÇOLAK
Özet (Çeviri)
11 THE USE OF EPROM CONTROLLED TWO-STEP MOTORS IN A LATHE WORKBENCH (M.Sc Thesis) İlyas DO?ANÇAY GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY October 2001 ABSTRACT In this work, the modernisation of a lathe workbench, which is used at metal processing for serial production with EPROM, is planned and desinged. Here, the work and technical specifications of EPROM and step motors as used in the system are anlysed. The programming of EPROM is carried out by using a table-top programming instrument. Since the step motors perform the X and Y movment automatically by using the data in the memory of EPROM, the metal piece can also be formed automatically. During the project a 2732A type EPROM is used. Hence, it is aimed to produce great quantity of a work piece with the least error and in the fastest way. Science Code : 626.01.02 Key Words : Eprom, Step motors, Lathe workbench Page Number : 96 Supervizor : Doç. Dr. Ahami ÇOLAK