Toplumsal denetim aracı olarak mimarlık ve hayatın estetize edilmesi (denetim toplumları-denetim mekanları)
Architecture as a means of social control and the aesthetization of life (controlled societies-places of control)
- Tez No: 114850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
TOPLUMSAL DENETİM ARACI OLARAK MİMARLIK VE HAYATIN ESTETİZE EDİLMESİ (DENETİM TOPLUMLARI - DENETİM MEKANLARI) (Yüksek Lisans Tezi) T. Tolga ÖZÇELİK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET İktidar kavramına olan yaklaşımlarda farklılıklar olmakla birlikte, bu çalışmada kavrama olumsuz bakan yaklaşım üzerinde yoğunlaşılmıştır. İktidarın, toplumu disipline etmede kullandığı araçların yanında, bir takım denetim mekanizmalarına da başvurduğu gösterilmektedir. Çalışmada, sistemin yarattığı denetim toplumları karşısında mimarın rolü tartışılacaktır. Bu dizgenin temel unsurlarından olan gündelik hayatın estetize edilmesi, mimarlığı bu denetimin aktörlerinden biri haline getirmektedir. Bu şekilde bir takım dolayımlar yoluyla oluşturulan bir ikameler dizisine bağlı olarak, iktidarın kent alanına yayılmış mekansal karşılıkları mimar eliyle planlanmaktadır. Toplum rızasının yaratılması, kentsel mekanın sistemin gereklerini karşılamak üzere yeniden örgütlenmesi ve denetimin meşrulaştırılmasının önemli aktörü olarak mimar ve mesleği bugün, önemli sorumluluklar altına girerek toplumsal temas noktalarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Mimarın toplum karşısındaki duruşu ya tedirgin ve mesafelidir ya da mesleki alana sıkıştırılmış olarak dışlayıcı bir elitizm içermektedir. Bilim Kodu : 1117 Anahtar Kelimeler : İktidar, mimar, gündelik yaşam, estetizm. Sayfa Sayısı : 123 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Sercan Yıldırım
Özet (Çeviri)
ARCHITECTURE AS A MEANS OF SOCIAL CONTROL AND THE AESTHETIZATION OF LIFE (CONTROLLED SOCIETIES - PLACES OF CONTROL) (M.Sc. Thesis) T. Tolga ÖZÇELİK INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY, GAZI UNIVERSITY September 2001 ABSTRACT There are different approaches to the notion of power. This study concentrates on the approach that criticizes it. Power will be shown to make use of, not only certain tools, but also control mechanisms in order to discipline the society. The study will discuss the position of the architect against the controlled societies created by the system. Aesthetization of the daily life, being one the basic elements of this system, makes the architecture one of the agents of this control. The spatial reflections of power throughout the city is planned by the architect, using a series of substitutions created by a set of implications. The architect and the architecture, as important actors of creating public approval, of reorganizing urban places in order to meet the needs of the system, and of legitimizing the control, are faced today not only with heavy duties, but also with the danger of losing their points of social contact. The attitude of the architect against the society includes an elitism which is either discomposed and distant, or conservative and externalizing. Science Code Key Words Page Number Adviser 1117 Power, architect, daily life, estheticism. 123 Assoc. Prof. Dr. Sercan Yıldırım