Sürekli mıknatıslı senkron motorun konum algılayıcısız denetimi
Control of a permanent magnet synchronous motor without position sensor
- Tez No: 114851
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNGÖR BAL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 141
Özet
SÜREKLİ MIKNATISLI SENKRON MOTORUN KONUM ALGILAYICISIZ DENETİMİ (Doktora Tezi) Şevki DEMİRBAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Bu tezde, konum ve hız algılayıcı kullanılmadan bir sürekli mıknatıslı senkron motor (SMSM)'un moment ve hız denetimi gerçekleştirilmiştir. Konum ve hız tahmini için bir extended Kalman filtre (EKF) modeli geliştirilmiştir. Gerçekleştirilen sistem tamamen sayısal olup on-line olarak çalışmaktadır. Gerilim verileri, akım kontrol döngüsündeki referans gerilimler kullanılarak elde edildiğinden ilave gerilim algılayıcıya olan ihtiyaç ortadan kaldırılmıştır. Akımı ölçmek için sadece akım algılayıcı gerekmektedir. Geliştirilen algoritmanın C/C++ programlama dili kullanılarak simülasyonu yapılmış, sonra TMS320F243 sabit noktalı Sayısal İşaret İşlemci (Sil) kullanılarak uygulaması gerçekleştirilmiştir. Simülasyon ve uygulama sonuçları önerilen konum algılayıcısız algoritmanın geniş hız aralıklarında kullanılabileceğini göstermiştir. Bilim Kodu : 626.01.01 Anahtar Kelimeler : Sürekli mıknatıslı senkron motor, extended Kalman filtre, parametre tahmini, sayısal işaret işlemci Sayfa Adedi : 141 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Güngör BAL
Özet (Çeviri)
CONTROL OF A PERMANENT MAGNET SYNCHRONOUS MOTOR WITHOUT POSITION SENSOR (Phd. Thesis) Şevki DEMİRBAŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT In this thesis, torque and speed control of a permanent magnet synchronous motor (PMSM) has been implemented without using position and speed sensors. An extended Kalman filter (EKF) model has been developed for estimation of position and speed. The system is fully digital and operating as on-line. Since voltage information is obtained using reference voltage from current control loop, the requirements of additional voltage sensors are eliminated. Only current sensors are necessary to measure the currents. Developed algorithm has been simulated using C/C++ programming language, then implemented using TMS320F243 fixed point digital signal processor (DSP). Both simulation and experimental results show that proposed sensorless algorithm can be used in a wide speed range. Science Code : 626.01.01 Keywords : Permanent magnet synchronous motor, extended Kalman filter, parameter estimation, digital signal processor Page Number : 141 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Güngör BAL