Toplam kalite yönetimi ve ASELSAN uygulama şekli
Total quality management and how it is applied with ASELSAN
- Tez No: 114852
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİH DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Science and Technology, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ VE ASELSAN'IN UYGULAMA ŞEKLİ (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa KÖKTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ e Eylül 2001 ÖZET Toplam Kalite Yönetimi Türkiye'de gündeme yeni fakat, ağırlıklı olarak gelen bir konudur. Birçok firma tarafından uygulanmaya çalışılmaktadır. Çoğu kuruluşlar Kalite Güvence Sistemiyle başlangıç yapmış Toplam Kalite Yönetimine (TKY) geçiş çalışmalarını incelemektedir. Türkiye'deki kültürel yapı değişikliğinden dolayı kendimiz için net bir şablon çıkarılmış değildir. Temel felsefeyi ülke şartlarımıza, kültürel yapımıza uygulamak başarı için en önemli unsuru teşkil edecektir. Konu ile ilgili olarak Batı ülkelerindeki başarısızlıkların temel sebeblerinden biri de budur. Çalışma içeriğinde ülkemizin en büyük kuruluşlarından biri olan ASELSAN' da uygulama modeli açıklanmıştır. Uygulamadan sonra alman olumlu sonuçlar örneklerle ve sayısal değerlerle verilmiştir. Zamanla TKY felsefesinin tüm kurumlara yayılacağı 21. yüzyıl sistem yaklaşımlarından biri olacağını değerlendirmektedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 500.10.20 Kalite, üretim, kalite kontrol, tüketici, yönetim. 88 Prof. Dr. Rasih DEMİRCİ
Özet (Çeviri)
TOTAL QUALITY MANAGEMENT AND HOW IT IS APPLIED WITH ASELSAN (M. Sc. Thesis) Mustafa KÖKTAŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNNOLOGY September 2001 Total Quality Management (TQM) is a new but important agenda for Turkey. Many corporations are trying to keep up with it. They have began with Quality Assurance system and now studying on TQM. Because of the cultural differences, we still don't have a clear format for our country. It will constitute the basic element for success to adopt the main philosophy to the conditions and cultural structure ofour country. This is also why western nations were unsuccessful on this subject. The application model of ASELSAN, one of the important corporations of Turkey, is explained in the text. Positive results obtained from the application of the model is presented with examples and numericals. TQM philosophy will be common in all foundations and will constitute one of the system approaches 21 st century. Science Code Key Words Page Number Adviser 500.10.20 Quality, production, quality control, consumer, management 88 Prof. Dr. Rasih DEMİRCİ