Bilgisayar destekli montaj aşamalarının teşhisi ve montaj sınırlamalarına dayalı optimizasyonu
Identification of computer aided assembly sequences and their optimization based on the assembly constraints
- Tez No: 114869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 368
Özet
BİLGİSAYAR DESTEKLİ MONTAJ AŞAMALARININ TEŞHİSİ VE MONTAJ SINIRLAMALARINA DAYALI OPTİMİZASYONÜ (Doktora Tezi) Hakan DELİP AK GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 2001 ÖZET Gerçekleştirilen çalışmada, montaj sıralarının otomatik üretilebilmesi amacıyla ürünün katı modeli girdi olarak kullanılmıştır. Ürün modelinden, montajın matris anlatımı gerçekleştirilerek temas ve hareket fonksiyonları türetilmiştir. Kartezyen koordinat sisteminin altı ekseni boyunca; temas fonksiyonu, ürünü oluşturan parçalar arasındaki temaslardan, hareket fonksiyonu ise parçaların demontaj serbestliğinden kullanıcı etkileşimi olmaksızın üretilmiştir. Endüstriyel ürünlerin montaj sıraları, montaj veri tabanlarını oluşturan temas ve hareket fonksiyonlarına, Boolean operatörlerinin uygulanmasıyla üretilmektedir. Montaj sıralarının üretilme sürelerinin azaltılması için, sıralar üretilmeden once sınırlama kullanımı sağlanmıştır. Çalışmada, ana parça, montaj kararlılığı, son parça ve montaj zorunluluğu olmak üzere dört sınırlama dikkate alınmıştır. Montaj sıraları üretildikten sonra, en uygun montaj sırasının seçilebilmesi için, bu sınırlamaların kullanılabilmesi imkanı kullanıcıya verilmiştir. Ayrıca, ürünün özelliğine göre gerekirse, ürünün alt montajları teşhis edilip, alt montajlara, alt montaj ve sınırlamalara dayalı olarak, montaj sıralarının11 üretilmesi literatürde yer alan çalışmalardan farklı olarak gerçekleştirilmiştir. Montaj sıraları kullanıcıya, hiyerarşik bir yapıya sahip olan ve montaj aşamasında kolay anlaşılabilen irtibat sıralama grafiği ile sunulmuştur. Geliştirilen sistem, sınırlamalar hariç tamamen kullanıcı etkileşimsiz olup, önceden sınırlama kullanımıyla montaj sıralarının üretilme sürelerinde çok büyük kazançlar sağlamıştır. Çalışmada, farklı endüstriyel ürünler üzerinde çok sayıda denemeler yapılmış ve geliştirilen paketin güvenilir ve tekrarlanabilir niteliği ispatlanmıştır. Çalışmada AutoCAD 2000 paket programı, Visual LISP, Turbo PASCAL ve Visual BASIC programlama dilleri kullanılmıştır. BUim Kodu : 626.12.01 Anahtar Kelimeler : Bilgisayar destekli montaj, montaj sırası üretme, alt montaj, demon taj, sınırlamalar, irtibat sıralama grafiği. Sayfa Adedi : 345 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ahmet ÖZDEMİR
Özet (Çeviri)
m IDENTIFICATION OF COMPUTER AIDED ASSEMBLY SEQUENCES AND THEIR OPTIMIZATION BASED ON THE ASSEMBLY CONSTRAINTS (Ph. D. Thesis) Hakan DILIPAK GAZI UNIVERSITY BVSTUTUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2001 ABSTRACT In the prepared study, the solid model of the product is used as an input to automatically generate the assembly sequences. Preparing the matrix representation of the product from product model, the contact and the motion functions are generated. Along the six main directions of cartesian coordinate system, the contact and the motion functions are generated without user interaction. The contact function includes contacts between parts of the product, the motion function is formed from the freedom of disassembly. Assembly sequences of industrial products are generated by applying of Boolean operators to the contact and the motion functions which form the assembly database. In order to reduce the generated time of assembly sequences, the use of the constraint is provided before generating whole assembly sequences. In the study four constraints are taken into account namely main part, assembly stability, last part and assembly necessity. After generating sequences of assembly, the user can use these constraints for selecting the most suitable sequence. Furthermore, if the structure of the product is needed, the subassemblies of theIV product are identified before generating of assembly sequences and the assembly sequences are generated differently from the literature by using subassemblies and / or constraints. Assembly sequences are presented to the user with the liaison sequence graph that has a hierarchical structure and can be easily understood. Developed system has no user interaction except constraints. On a large scale profits have been realized in the generating time of assembly sequences by using of constraints before generating of whole sequences. In the study, some tests have been made on different industrial products and the reliability and the repeatability of the prepared package has been proved. In this work AutoCAD 2000 as a main software and besides Visual LISP, Turbo PASCAL and Visual BASIC have been used as programming languages. Science Code : 626.12.01 Key Words : Computer aided assembly, assembly sequence generating, subassembly, disassembly, constraints, liaison sequence graph. Page Number : 345 Adviser : Assoc Prof. Ahmet ÖZDEMİR