Bilgisayar yardımıyla montaj aşamalarının kararlaştırılması
Computer aided estimation of assembly sekuences
- Tez No: 76366
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, montaj tasarımının zaman alıcı ve pahalı işlemlerini elimine etmek ve klasik montaj tasarımının yerini almak üzere LISP programlama dili ve API fonksiyonlarından yararlanılarak, AutoCAD ortamında montajı ve montaj grafiklerini gerçekleştiren bir ön paket geliştirilmiştir. Taşıma, döndürme, yansıma ve ölçeklendirme dönüşüm matrislerinden hareketle, gerekli dönüşüm matrisi türetilmiş ve montajı anlatan grafikler için veri tabanları oluşturulmuştur. Ayrıca, montaj işlemini yapan ve montaj grafiklerini bilgisayar ekranında tasarımcıya sunan alt programlar hazırlanmıştır. Böylece AutoCAD paketinde üç boyutlu (katı model) resimleri tasarımı yapılan ürünün, aynı ortamda otomatik montajını ve montaj grafiklerini oluşturacak profesyonel bir paketin alt yapısı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, the package that is able to perform an assembly and releated assemly graphics in the AutoCAD drawing editor has been developed for eliminating the time consuming and expensive processes of an assembly design. With combining the transportation, the rotating, the reflecting and the scaling matrixes, the necessary transformation matrix has been obtained and the data base for the graphics which represents an assembly has been created. In addition, sub-programs that perform the assembly tasks and show the assembly releated graphics on the screen have been written. With these, the preliminary study of a professional program that carries out an assembly of a product which is designed by the three dimensional representation (in solid modelling), prepares the releated graphics in the AutoCAD package has been performed.