Köprü yerleşiminde hidrolik analiz
Hydraulic analysis at a bridge location
- Tez No: 114871
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ÖZBEK, PROF. DR. İBRAHİM GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
KÖPRÜ YERLEŞİMİNDE HİDROLİK ANALİZ (Yüksek Lisans Tezi) Aylin KOŞOK GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Karayolu akarsu geçişinin güvenliği, yapısal tasarımın yanında iyi bir hidrolik tasarıma bağlıdır. Köprünün akarsu kesitinde oluşturduğu daralma nedeniyle oluşan kabarma, önemli ve ekonomik kayıplara yol açmaktadır. Burada, köprü tasarımındaki hidrolojik ve hidrolik kriterlere değinilmiş, gelmesi muhtemel bir taşkın debisinin hesap yöntemleri tartışılmış ve köprüden dolayı oluşan kabarmanın hesaplanmasında kullanılan yöntemler gözden geçirilmiştir. Bunun yanında, Excel sayfaları kullanılarak yapılan AK2001. BRIDGE isimli çalışmayla köprü boyutları belirlenmiş ve bu veriler ışığında HEC-RAS programı kullanılarak su yüzü profilleri oluşturulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticileri 624.02.02 Nehir geçişi, köprü, hidrolik tasarım, kabarma 133 Prof. Dr. Tülay ÖZBEK, Prof. Dr. İbrahim GÜRER
Özet (Çeviri)
HYDRAULIC ANALYSIS AT BRIDGE LOCATION (M. Sc. Thesis) Aylin KOŞOK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2001 ABSTRACT The security of river crossings on highways depends upon a good hydraulic design as much as structural design. The backwater which occurs due to constriction at river cross sections of bridges can cause serious economic losses. Herein, some hyraulic and hydrological criterion on bridge design are stated, accounting methods of a possible backwater discharge are discussed and some methods used for accounting backwater caused by the bridge are studied. Bridge sizes were determined with the Excel software and water surface profiles were set by using HEC-RAS software. Science Code Key Words Page Number Advisers 624.02.02 River crossing, bridge, hydraulic design, backwater 133 Prof. Dr. Tülay ÖZBEK, Prof. Dr. İbrahim GÜRER