Mikrodenetleyici kontrollü hat etkileşimli kesintisiz güç kaynağı tasarımı
Microcontroller controlled line interactive uninterruptible power supply design
  1. Tez No: 114872
  2. Yazar: NAZLIGÜL TORUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SEFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
MİKRODENETLEYİCİ KONTROLLÜ HAT ETKİLEŞİMLİ KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Nazhgül TORUN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Bu çalışmada 8 bitlik bir mikrodenetleyici ile hat etkileşimli kesintisiz güç kaynağı (KGK) için kontrol kartı tasarlanmıştır. Bu kontrol kartı senkronizasyon, güç anahtarları için PWM sinyali üretme, koruma ve durum bilgileri verme gibi işlevleri yerine getirmektedir. Tasarlanan kart ile kontrol edilecek kesintisiz güç kaynağının gücü, kullanılacak olan anahtarlama elemanlarının gücüne bağlıdır. Anahtarlama tekniği olarak sinusoidal darbe genişlik modülasyonu (SPWM) kullanılmıştır. Enerjinin bulunmaması halinde SPWM için gerekli olan sinusoidal referans sinyali mikrodenetleyici tarafından üretilerek bir DAC vasıtasıyla analog sinyale dönüştürülmüştür. Mikrodenetleyici olarak 8 bitlik PIC 16F877 kullanılmıştır. Mikrodenetleyicinin programlanması C programlama dili ile yapılmıştır. Omik bir yük altında denenen KGK düzgün bir sinusoidal çıkış gerilimi üretmiştir.Bilim Kodu :626.01.01 Anahtar Kelimeler : KGK, Mikrodenetleyici, SPWM Sayfa Adedi : 64 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. İbrahim SEFA
Özet (Çeviri)
Ill MICROCONTROLLER CONTROLLED LINE INTERACTIVE UNINTERRUPTIBLE POWER SUPPLY DESIGN (M. Sc. Thesis) Nazhgül TORUN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2001 ABSTRACT In this study, a control card is designed for Line Interractive Uninterruptible Power Supply (UPS) by using an 8-bit microcontroller. This control card performs functions such as synchronization, PWM signal generation for power switches, protection and gives status information. The power of the UPS controlled with the card, depends on the rating of the switching equipment being used. Sinusoidal Pulse Width Modulation (SPWM) is used as the switching technique. In case of energy absence, the sinusoidal reference signal needed for SPWM is generated by the microcontroller. This digital signal is then converted to analog signal with the use of a DAC. An 8- bit PIC 16F877 is used as the microcontroller. A software for the microcontroller is written in C programming language. The UPS tested with resistive load produced a satisfactory sinusoidal output voltage.IV Science Code Key Words Page Number Adviser 626.01.01 UPS, Microcontroller, SPWM 64 Assist. Prof. Dr. Ibrahim SEFA