Sığır ciğerinde bulunan eser elementlerin diferansiyel puls polarografisi ile tayini
Determination of trace elements in cow liver by differential pulse polarography
- Tez No: 114885
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER SOMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
SIĞIR CİĞERİNDE BULUNAN ESER ELEMENTLERİN DİFERANSİYEL PULS POLAROGRAFİSİ İLE TAYİNİ (Yüksek Lisans Tezi) Gülbeniz GULİYEVA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2001 ÖZET Bu çalışmada diferansiyel puis polarografisi ile sığır ciğerinde bulunan eser elementlerden bakır, kadmiyum, kurşun, çinko ve selenyum tayini yapılmıştır. Kullanılan metot hızlı ve kolay bir metottur. Çalışmada ilk önce bu elementlerin asetik asit - asetat tamponu ortamında pH = 4,2 'de DP polarogramları çekilerek pik yerleri tespit edildi. Daha sonra sığır ciğerinin iki farklı parçasından alınan iki ayrı kuru ciğer örneğinin yaklaşık 3 g'ı H2S04, HN03, HC104 asitleri ile çözülerek, 10, 100, 500 kez seyreltildi. Sığır ciğerinde Se (IV), Zn (II), Cd (D), Pb (D) asetik asit tamponunda (pH = 4,2), Cu (II) EDTA'lı ortamda tayin edilmiştir. Se (TV) tayini Mo eklemeleri ile katalitik hidrojen dalgası yöntemi ile yapılmıştır. İki farklı örnekte eser element miktarları farklı bulunmuştur. Bakır, çinko, kadmiyum, kurşun ve selenyum miktarları sırasıyla 8,2-0,5 mg/g; 1,2-0,3 mg/g; l,lmg/g; 0,9-0,2 mg/g ve 2,1 mg/g olarak bulunmuştur. Çalışmanın üçüncü aşamasında sığır ciğerinde bulunan eser element miktarlarına yakın miktarlarda eser element içeren sentetik numune hazırlandı ve yapılan tayinlerin doğruluğu tespit edildi. Bilim Kodu : 404.03.01. Anahtar Kelimeler : sığır ciğeri, diferansiyel puls polarografisi, eser elementler tayini Sayfa Adedi : 65 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Güler SOMER
Özet (Çeviri)
u DETERMINATION OF TRACE ELEMENTS IN COW LIVER BY DIFFERENTIAL PULSE POLAROGRAPHY (M.ScThesis) Gfilbeniz GULİYEVA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2001 ABSTRACT A fast and simple method was established for the determination of trace elements in liver. Dried liver sample of about 3g in weight was digested with a mixture of H2SO4, HNO3, HCIO4. It was then diluted into 10, 100 and 500 mL depending on the quantity of the trace elements. DP polarograms were taken in acetate buffer, pH 4,2 for lead, cadmium and zinc determinations. Copper was analyzed after the addition of EDTA, selenite ion could be determined using the hydrogen catalytic peak after the addition of Mo (VI). Trace element levels were different for two separate sections of liver. Copper, zinc, cadmium, lead and selenium levels were found as 8,2-0,5 mg/g, 1,2- 0,3 mg/g, 1,1 mg/g, 0,9-0,2 mg/g and 2,1 mg/g respectively in dry liver. Science kode : 404.03.01 Key Words : Cow liver, determination, differential pulse polarography, trace elements, Page Number : 65 Advisor : Prof.Dr. Güler SOMER