Trafik yönetimi ve dünyadaki uygulamaları, Bursa'da trafik yönetimi, ulaşım sorunları ve çözüm önerileri
Traffic management and implementations of traffic management in the world, traffic management in Bursa, transport problems of Bursa and proposed solutions
- Tez No: 114891
- Danışmanlar: DR. KÜRŞAT ÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
trafik yönetimi ve dünyadaki uygulamaları, bursa'da trafik yönetimi, ulaşım sorunları ve çözüm önerileri (Yüksek Lisans Tezi) Emel YORULMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 ÖZET Trafik Yönetimi ve dünyadaki uygulamaları, Bursa' daki mevcut ulaşım durumu ve trafik yönetimi konuları araştırılmıştır. İlk olarak, trafik yönetim sisteminin bileşenleri ve alt sistemler tek tek araştırılmış, işlevsel özellikleri çıkarılmıştır. Aynı zamanda, bazı trafik yönetim sistemlerinin çalışma prensipleri anlatılmıştır (Trafik Kontrol Sistemleri, Trafik İletişim Sistemleri, Trafik İzleme Sistemleri, Trafik Bilgi Toplama Sistemleri, Kamu Ulaşım Öncelik Sistemleri, Radyo Trafik Bilgi Sistemi, Acil Uyan Sistemleri, Acil Durum Yönetim Sistemleri ve Otomatik Araç Tanımlama Sistemlerinin). Daha sonra, Bursa' daki mevcut durumla ilgili toplanmış olan veriler dikkate alınarak, Bursa' da trafik yönetiminin nasıl yapıldığı konusu araştırılmıştır. Bursanın ulaşım sistemini etkileyen faktörlerin (nüfus, araç sahipliliği, sosyo ekonomik şartlar vb.) geçmişten bu güne eğilimleri belirlenmiş ve önümüzdeki on yılda eğilimlerin ne olacağı konusunda öngörülerde bulunulmuştur. Bu bilgilere dayanarak Bursa' daki mevcut ulaşım sorunları saptanmıştır. Ulaşım sorunları ve nedenleri gözden geçirilmiş ve sorunlara çözüm önerileri verilmiştir. Sonuç olarak, bu önerilerle birlikte uygulanması gereken trafik yönetim önlemleri sıralanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Trafik Yönetimi 70 Dr Kürşat ÇUBUK
Özet (Çeviri)
TRAFFIC MANAGEMENT AND IMPLEMENTATIONS OF TRAFFIC MANAGEMENT IN THE WORLD, TRAFFIC MANAGEMENT IN BURSA, TRANSPORT PROBLEMS OF BURSA AND PROPOSED SOLUTIONS (M.Sc. Thesis) Emel YORULMAZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2001 ABSTRACT Traffic management and implementations of traffic management in the world, existing transport conditions and traffic management in Bursa were investigated. First of all, the components of traffic management system and sub systems were examined and explained functional specifications for these systems. Besides, the operational principles for traffic management systems were explained (traffic control systems, traffic communication systems, traffic surveillance systems, traffic information systems, priority of public transport systems, radio-traffic information system, emergency warning phones, incident management systems and automatic vehicle identification systems). After that, the traffic management in Bursa was investigated in consider of collected data about existing traffic conditions of Bursa. The tendencies of the factors that effective for transportation system of Bursa (population, car ownership, socio-economic conditions etc.) from past up to now were determined. And the tendencies were estimated for the next ten years. Based on these data, existing transport problems were determined. The transport problems and their causes were reviewed and proposed some solutions for them. Finally, traffic management measures were given with the proposed solutions. Science code Key Words Page Number Adviser Traffic Management Systems 70 Dr. Kursat CUBUK