Manyetik yastıklı tren prototipinin tasarımı ve uygulaması
Design and application of magnetically suspended train prototype
  1. Tez No: 114892
  2. Yazar: OKTAY ERMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
MANYETİK YASTIKLI TREN PROTOTİPİNİN TASARIMI VE UYGULAMASI Oktay ERMİŞ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2001 ÖZET Bu çalışmada, manyetik yastıklı tren prototipinin tasarımı ve uygulaması yapılmıştır. Trenin hareket ve manyetik askı sistemlerinin bilgisayar destekli tasarımı Gemini simülasyon programı ile yapılmıştır. Hazırlanan prototipin hareket ettiği rayın uzunluğu 200 cm, prototip tren ağırlığı 7900 gr, prototipin rayda oluşturulan test hızı 40 cm/sn olarak gerçekleştirilmiştir. Prototipin ray ile arasında bulunan kararlı manyetik yastık mesafesi 2 mm olarak gerçekleştirilmiştir. Uygulama ve simülasyon sonuçları ±%4 hata oranında örtüşmüştür. Tasarımın bir prototip olması nedeni ile oluşan mekanik işleme hassasiyeti ile ilgili sorunlar büyük ölçüde çözülmüştür. Bilim Kodu : 626.01.01 Anahtar Kelimeler : Manyetik yastık, lineer motor, inverter. Sayfa Adedi : 108 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Osman GÜRDAL
Özet (Çeviri)
11 DESIGN AND APPLICATION OF MAGNETICALLY SUSPENDED TRAIN PROTOTYPE Oktay ERMİŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2001 ABSTRACT In this study, the prototype of a magnetically suspended train is designed and applied. The computer-aided design of the motion and the magnetic suspension systems of the train has been prepared using the Gemini simulation program. The length of the railway, on which the prototype travels is 200 cm, and the weight of the train is 7900g. The speed of the prototype was achieved as 40 cm/sec. Also the stable magnetic suspension distance between the prototype and the rail was adjusted as 2 mm. The results of the simulation and the application agreed to each other by an error of ± 4%. Since the design is a prototype, most of the problems related to the sensitivity to mechanically working have been achieved. Science code : 626.01.01 Key words : Magnetic suspension, linear motor, inverter Number of page : 108 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Osman GÜRDAL