Dizel motorlarında bazı işletme parametrelerinin iş oluşumu ve motor performansına etkileri üzerine bir araştırma
A Survey on formation of soot of some management parameters in diesel engines and the effects there of on engine performance
  1. Tez No: 114895
  2. Yazar: ERKAN BORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
DİZEL MOTORLARINDA BAZI İŞLETME PARAMETRELERİNİN İS OLUŞUMU VE MOTOR PERFORMANSINA ETKİLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Erkan BORAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Genellikle büyük güç isteyen tahrik işlerinde kullanılan dizel motorlarına, petrol fiyatlarının artmasından sonra, yüksek verim ve düşük yakıt sarfiyatı nedeniyle küçük motorlarda da yani binek taşıtlarda da ilgi artmıştır. Ayrıca motorlar üzerindeki teknolojinin ilerlemesi karşılaşılan problemlerin yavaş yavaş giderilmesi dizel motoru kullanımını cazip hale getirmiştir. Ancak emisyonlar bakımından dizel motorları is dışında oldukça temizdir. Buda çevre kirliliği ve insan sağlığı bakımından önem arz etmektedir. Bu çalışmada, is oluşumu ve motor performansına etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. Bu amaçla, tek silindirli, dört zamanlı, 700 cc'lik bir dizel motoru kullanılmış ve bu motorun değişik motor devirlerinde, maksimum yakıt miktarı, enjeksiyon basıncı ve hava filtresi kirliliği baz alınarak performans parametreleri ve is değerleri belirlenmiştir. Deney sonucunda, maksimum yakıt miktarı, enjeksiyon basıncı ve hava filtresi kirliliğinin azalıp artmasıyla meydana gelen is oluşumu ve motor performansı ndaki değişiklikler belirlenmiştir. Bilim Kodu : 6261000 Anahtar Kelimeler : İs Teşekkülü, Dizel Motoru Sayfa Adedi : 117 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Mustafa BALCI
Özet (Çeviri)
11 A SURVEY ON FORMATION OF SOOT OF SOME MANAGEMENT PARAMETERS IN DIESEL ENGINES AND THE EFFECTS THERE OF ON ENGINE PERFORMANCE (M.Sc. Thesis) Erkan BORAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT The diesel engines which are in general used for driving purposes that demand high power, are increasingly sought for the smaller engines, i.e. those in automobiles after the fuel prices increased, due to their high efficiency and low fuel consumption rates. Furthermore, the fact that the problems are being solved one by one through the technological advancement on engines, has also made the use of diesel engines more attractive. However, diesel engines are quite clean with respect to emissions, except for soot. This is significant with respect to environmental pollution and human health. In this survey, the formation of soot and its effects on the performance of engine is investigated. For this purpose, a four stroke, single cylinder, 700 cc diesel engine was used and performance parameters and soot values were determined at various engine speeds, by injekting the maximum fuel quantity at various injection pressure and air filter contaminations. The experiments reseults showed the formation of soot occured through increasing or decreasing maximum fuel quantity, injection pressure and air- filter contamination, and changes in engine performance. Science code : 6261000 Key Words : Soot Formation, Diesel Engine. Page Number : 117 Adviser : Prof. Dr. Mustafa BALCI