Lise öğrencileri için mayoz bölünme ile ilgili bir model geliştirilmesi ve bu modelin başarıya etkisinin araştırılması
Development of a model about meiosis division for high school students and research of the effect of this model to the success
- Tez No: 114896
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
LİSE ÖĞRENCİLERİ İÇİN MAYOZ BÖLÜNME İLE İLGİLİ BİR MODELGELİŞTİRİLMESİ VE BU MODELİN BAŞARIYA ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Nilüfer BALCI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2001 Biyoloji eğitiminde Mayoz Bölünme konusu öğrencilerin en çok zorlandığı konulardan biridir. Bu konunun öğretimi sırasında ve sonrasında öğrencilerin birçok yanlış kavrama sahip oldukları bilinmektedir. Bunun önlenebilmesi için geleneksel yöntemlerden uzaklaşarak yeni yöntemlerin kullanılması gerekmektedir. Bu yöntemlerden biri de modelle öğretim yöntemidir. Bu araştırmanın amacı; öğrencilerin kolaylıkla anlayabileceği bir model geliştirerek bu modelin Mayoz Bölünmenin açıklanması ve Mayoz ile ilgili yanlış anlamaların giderilmesindeki etkisinin araştırılmasıdır. Bu çalışmanın örneklemini, Afyon Lisesinde aynı öğretmenin iki ayrı sınıfındaki 51 lise ikinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Çalışma 2000-2001 eğitim öğretim yılı sonbahar döneminde yapılmıştır.Ön çalışmalar yapıldıktan sonra; Mayoz konusu kontrol grubuna geleneksel, deney grubuna ise modelle öğretim yöntemi ile anlatılmıştır., Her iki grubun uygulanan ön test ve son test ile Mayoz konusundaki başarıları ölçülmüştür. İstatistiki olarak değerlendirilen sonuçlar, deney grubunun Mayoz Bölünme konusunu kontrol grubundan daha iyi öğrendiğini,kavram yanılgılarını düzelttiğini ve daha az yanlışlık yaptığını göstermiştir. Bilim Kodu : 500.10.18 Anahtar Kelimeler : Mayoz Bölünme, Model Kullanma Yöntemi, Öğretim Metodları, Mayoz, Model Sayfa Adedi : 78 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Şenol BAL
Özet (Çeviri)
Ill DEVELOPMENT OF A MODEL ABOUT MEIOSIS DIVISION FOR HIGH SCHOOL STUDENTS AND RESEARCH OF THE EFFECT OF THIS MODEL TO THE SUCCESS (M. Sc. Thesis) Nilüfer BALCI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2001 ABSTRACT The most difficult part of the education on Biology for the students is Meiosis division. That is known, the students have misconception before, during and after the education. To solve that problem, during abandoning the traditional education system and application of the new way of education system is needed. The aim of this research is, to improve a model about Meiosis Division that is easy to understand for the students and if this model can solve the misconceptions about the Meiosis and expression of Meiosis Division. The samples of this study is prepared by a teacher in Afyon Lisesi, who has 51 students in two classes. The study is made in autumn semester of 2000-2001 education session.IV After the pre-studies are made, the topic of meiosis taught the control group in traditional way but in modeling way to the experiment group. By means of the applied pre- and post-test the skill if both groups are measured. Statistically the results has shown that the experiment group has learned the topic of Meiosis Division better than control group, has done less mistakes and corrected the misconceptions. Science code -.500.10.18 Key words : Meiosis division, The way of using model, Metods of Education, Meiosis, Model Page number : 78 Adviser : Asociate Prof. Şenol BAL