Sivas ve yöresi halaylarının kültürel çeşitlilik açısından incelenerek keman eğitiminde kullanılması
Analysing the cultural varieties of the halay melodies of Sivas and its region to be used in violin education
- Tez No: 114894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA ÇİLDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
SİVAS VE YÖRESİ HALAYLARININ KÜLTÜREL ÇEŞİTLİLİK AÇISINDAN İNCELENEREK KEMAN EĞİTİMİNDE KULLANILMASI (Doktora Tezi) Mustafa Hilmi BULUT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Evrensel bir çalgı olan Keman ve onun eğitiminin yurdumuzda yaygınlaştırılması, benimsetilmesi ve sevdirilmesi doğrultusunda pek çok uğraşılar verilmektedir. Bu çalışma da aynı amaçlara yönelik olarak yapılmıştır. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği programında öğrenim görmekte olan keman öğrencilerinin çoğunun Sivaslı olmaları bölüme girmeden önce bağlama çalıyor olmaları ve Sivas yöresi ezgilerinin çoğunu tanıyor olmaları araştırmada Sivas ve yöresi halay ezgilerinin materyal olarak kullanılmasında gerekçe oluşturmaktadır. Bu halay ezgilerinden alınan motiflerden keman eğitimi için egzersizler üretmenin yanı sıra söz konusu halayların kültürel çeşitlilik açısından incelenmesine de araştırmada yer verilmiştir. Bütün bunlar yapılmadan önce yurdumuzdaki üniversitelerin eğitim fakülteleri müzik öğretmenliği programlarında görev yapmakta olan keman eğitimcilerinin görüşlerinden yararlanılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 500 20 19 Keman Eğitimi, Kültür, Halay 100 Doç. Şeyda ÇİLDEN
Özet (Çeviri)
ANALYSING THE CULTURAL VARIETIES OF THE HALAY MELODIES OF SİVAS AND ITS REGION TO BE USED IN VIOLIN EDUCATION (Ph.D. Thesis) Mustafa Hilmi BULUT GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT A lot of things have been done for the violin, a universal instrument, in order I o make it widespread, adopt and be liked. This study has been carried out for those purposes most of the students who are at Sivas Cumhuriyet University faculty of Education, music teacher training program, are from Sivas and before they got accepted to the program they had already played bağlama and had known most of the Sivas region melodies. Therefore, Sivas and its regional halay melodies are used as materials in this sudy. Motifs taken from these halay melodies procude exercises for violin education and these halay melodies are examined in terms of cultural diversity in this research. Before all the things mentioned above are researched, the views of violin educators who work at the universities faculties of Education, music teacher training programs in our county were taken into consideration. Science Code Key Words Page Number Adviser 500 20 19 Violin Education, Culture, Halay 100 Doç. Şeyda ÇİLDEN