Çorum'da üretilen tuğla atıklarının tekrar değerlendirilmesinin araştırılması
A Research on recyling of the brick disposals produced in Çorum
- Tez No: 114901
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ORHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÇORUMA ÜRETİLEN TUĞLA ATIKLARININ TEKRAR DEĞERLENDİRİLMESİNİN ARAŞTIRI LMASI (Yüksek Lisans Tezi) EyyüpYILDIRIM Gazi Ünivesitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Eylül 2001 ÖZET Ülkemizdeki yapılana yapımında büyük oranda tuğla malzemesi kullanılmaktadır. Malzemeye olan yoğun talep yüzünden tuğla sanayi bir hayli gelişmiştir. Üretim aşaması ve sonrasında kullanılan teknolojilere bağlı olarak, üretilen tuğlaların yaklaşık % 10'u değişik nedenlerle“atık”haline gelmekte ve çeşitli çevre sorunlarına yol açmaktadır. Bu çalışmada tuğla atıklarının yeniden kullanılarak üretime kazandırılması (geri dönüşüm) amaçlanmıştır. Bu amaçla Çorum bölgesinden alınan tuğla hammaddesi, (A) serisi 4,75 mm ve (B) serisi, 0,600 mm olarak iki farklı tane boyutuna ayrılmıştır. Karşılaştırmalı sonuçlar alabilmek için her iki serideki hammaddeye ağırlıkça % 0, % 10, % 20 ve % 30 oranlarında tuğla atığı katılarak farklı serilerde ve yeterli sayıda deney örneği üretilmiştir. Deney örnekleri farklı sıcaklıklarda pişirilerek standartlarda belirtilen mekanik testlere tabi tutulmuştur. Sonuç olarak tuğla atığı malzemenin ince tane boyutunda öğütülerek (0,600 mm) % 30 oranına kadar hammaddeye katılması ile 900 °C de pişirilmesiyle yeterli mekanik özellikleri sağlayan tuğla üretilebileceği belirlenmiştir. Ayrıca çevre koruma bilincine ve tarım alanlarının korunmasına yönelik katkılar sağlayacağı çok açık bir şekilde görülmektedir. Bilim Kodu : 17501 Anahtar Kelimeler : Tuğla, Kil, Tuğla Atığı Sayfa adedi : 110 Tez Yöneticisi : Yrd, Doç. Dr. Mehmet ORHAN
Özet (Çeviri)
u A RESEARCH ON RECYLING OF THE BRICK DISPOSALS PRODUCE» IN ÇORUM (M.Sc Thesis) Eyyup YILDHUM GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT A great amount of brick material is being used in the construction of the buildings in our contry. Because of the excessive demand for the material, brick industry is developed greatly. According to technologies used during and after production, approximately 10% of the produced bricks turn into disposal, with various reasons and cause environmental problems. The aim of the study is to regain the brick disposals by recyling them. With this aim, the row material of the brick which is taken from Çorum area is seperatad in two different grain dimensions as (A) serial 4,75 mm and (B) serial 0,600 mm. In order to get comparable results, by adding brick disposals to both serial row materials at 0 %, 10 %, 20 % and 30 % rates, different serials and adequate number öf experimental samples were produced. Cooking at different heats, experimental models were put into mechanical test. As a result it is determined that the brick, enables adequate mechanical properties will be produced by grinding the brick waste as a thin dimension from (0.600 mm) % 30 and adding row material and cooking it in 900 °C. Additionaly it is clearly observed that this study will help us to save the environment and to keep agricultural areas. Science Code Key Words Page Number Adviser 17501 Brick, Clay, Brick Disposal 110 Assist Prof. Dr. Mehmet ORHAN