Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi inşaatı yerleşim alanının zeminindeki çalışmalar ve uygulamalı karstik alanların ıslahı üzerine bir kesit
The Soil investigations and a cross-section on the development of tine porous regions in the construction area of the Zonguldak Karaelmas University
  1. Tez No: 114903
  2. Yazar: ALİ ÇETİN BAYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KANIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
ZONGULDAK KARAELMAS ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA HASTANESİ İNŞAATI YERLEŞİM ALANININ ZEMİNDEKİ ÇALIŞMALAR VE UYGULAMALI KARSTİK ALANLARIN ISLAHI ÜZERİNE BİR KESİT (Yüksek Lisans Tezi) Ali Çetin BAYHAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Bu çalışma, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi İnşaatının temel çalışmaları sırasında ortaya çıkan karstik boşlukların çimento enjeksiyon yöntemi ile doldurulması üzerine yapılmıştır. Çimento enjeksiyon ile karstiklerin doldurulma işlemi öncesi inşaat alanındaki karstik boşluk işlemleri 199,45 memleket kod seviyesinden alınan sismik ölçümler sonucunda belirlendi. Sismik ölçümler sonucunda karstiklerin boyuttan ve konumları tespit edildi. Büyük boyutlu karstikler BS 25 sının betonla dolduruldu. Ayrıca beton ile doldurulan büyük boyutlu karstiklerin etraflarına belli aralıklarda enjeksiyon deliği açıldı ve bu boşluklara çimento şerbeti enjekte edildi. Enjeksiyon işleminden sonra farklı noktalarda 12-15-20-30 metrelerden karotla numuneler alındı ve zeminin içindeki boşlukların büyük çapta dolduğu gözlendi. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler : Sayfa Adedi Tez Yöneticisi
Özet (Çeviri)
II THE SOİL INVESTİGATİONS AND A CROSS - SECTİON ON THE DEVELOPMENT OF TINE POROUS REGIONS İN THE CONSTRUCTION AREA OF THE SEARCHING AND PRACTICE HOSPITAL OF THE ZONGULDAK KARAELMAS UNIVERSITY (M.Sc. Thesis) Ali Çetin BAYHAN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT This study has been carried out on the filling of carstic holes,by cement injection method, discovered during basement works of the University of Karaelmas, Research and Practice Hospital's contruction. Before the process of carstic hole filling, by cement injection.carstic holes in the construction area have been determined following the seismic measurements taken from the country's code level of 199,45. As a result of seismic measurements,sizes and locations of carstic holes have been determined.Carstic holes with big sizes were filled with BS 25 cement.The circumference of large carstics filled with cement were drilled for injection at some intervals and cement slurry was injected in these holes.After the injection process,sampless were taken with carrot from different points at 12-15-20-30 meters and it was observed that the holes in the basement had been mostly filled. Science Code Key Words Page number Adviser