Çelik betonların mekanik özelliklerine silis dumanının etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of fly ash addition to the mechanical properties of steel fiber reinforced concrete
  1. Tez No: 114919
  2. Yazar: MUSTAFA AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÇELİK LİFLİ BETONLARIN MEKANİK ÖZELLİKLERİNE SİLİS DUMANININ ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa AYDOĞAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Günümüzde sanayi ve enerji sektörünün hızla gelişmesiyle, sanayi ve sanat yapılarında ciddi bir ihtiyaç haline gelen yüksek kalitede, bir çok etkilere (kavitasyon, tokluk, kimyasal ve fiziksel etkilere karşı dayanıklılık, yorulma, aşınma, basınç, eğilme dayanımları vb.) uzun süre karşı koyabilen ve taşıma gücüne sahip beton kütlelerin üretimine yeni bir alternatif sunmak için, çelik lifli betonlar içerisine % 0, 2.5, 5, 10 oranlarında SD, çimento ile yer değiştirerek katılmıştır. BS 25 beton sınıfına göre su/çimento (W/C) oranı 0,50 olarak sabit tutularak, hazır döküm kalıplarda titreşimli masa vibratörle, 10x10x50 cm ebatlarında üretilen beton numuneler, basınca ve tek eksenli yüklemeyle eğilmeye tabii tutulmuştur. Yapılan çalışmalar sonucunda en olumlu sonucu, SD+Çelik lifli betonların %10 SD katkı durumunda, çelik lifli betonlara göre, ortalama 0,27 basınç, 0,10 eğilme dayanımında artış; sadece SD'lı betonlara göre, ortalama 0,33 basınç, 0,17 eğilme dayanımında artış; normal betonlara göre ise, ortalama 0,55 basınç, 0,07 eğilme dayanımında artış sağlayarak göstermiştir. Bu olumlu etkilerin sebebi, SD'nın kılcal boşlukları doldurarak betonun basınç dayanımım artırması ve çelik liflerinde betona süneklik kazandırarak eğilme dayanımını artırmasıdır. SD ve çelik lif bir arada kullanılması durumunda birbirlerinin zayıf yönlerini tamamlayarak çok iyi bir kompozit malzeme oluşturmaktadır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 2251101 Çelik lif, silis dumanı, beton 110 Yrd.Doç.Dr. Osman ŞİMŞEK
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE EFFECT OF FLY ASH ADDITION TO THE MECHANICAL PROPERTIES OF STEEL FIBER REINFORCED CONCRETE (M.Sc. Thesis) Mustafa AYDO?AN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT In today's world, industry and energy sector are continuously growing therefore there is need of high quality concrete masses which have resistance to a lot of adverse effects (cavitations, chemical and physical, abrasion, pressure, bending, dynamic loading), in order to build, needed industrial buildings, in this thesis, in order to obtain an alternative good quality concrete, fly ash additions in the amount of 0 %, 2,5 %, 5 %, 10 % were replaced by cement. Concrete samples having 10x10x50 cm dimensions, which were produced by, 0,50 water cement ratio (according to C 25 standard), with table vibrator in moulds, were tested by uniaxial compression and flexural testing. According to test results, best results, were obtained by 10 % fly ash added, steel fiber reinforced concrete; it demonstrated, 27 %, uniaxial strength, 10 % flexural strength increases, according to steel fiber reinforced concrete; 33 % uniaxial strength, 17 % flexurol strength increase according to fly ash added concretes, 55 % uniaxial strength, 7 % flexural strength increases according to ordinary concretes. Results of these goods results are, fly ash increases uniaxial strength by filling the microfroctues within the concrete, and steel fibres increases, flexural strength by adding flexibility (ductility) to concrete, when fly ash and steel steel fibres are used together, they complied each others weak points and become a very good composite material. Science code: 2251101 Key Words : Concrete, Fly Ash, Fiber reinforced concrete Page number : 1 10 Adviser : Yrd.Doç.Dr. Osman ŞİMŞEK