Polipropilen (PP) ve naylon 6 (PA6) plastiklerine katılan cam elyafın mekanik özelliklere etkisinin deneysel araştırması
  1. Tez No: 114920
  2. Yazar: EMİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma; cam elyafın PP (polipropilen) ve PA 6 (naylon 6) plastiklerinde meydana getirdiği mekanik değişimlerin ve elyafın bu plastik malzemeler içindeki davranışlarını (boyutsal özellikleri ve oryantasyonu) incelemek amacıyla yapılmıştır. Kompozit malzeme oluşturma çalışmasında PP ve PA6 matris malzeme,“E”cam elyafı ise bağlayıcı malzeme olarak kullanılmıştır. Kompozitlere ilave edilen cam elyaf oranlan ağırlıkça % 15 ila % 30 oranında değişmektedir. Enjeksiyon esnasında; elyaf uzunluğu ve dağılımı, enjeksiyon parametrelerinden vida hızı, sıcaklık, enjeksiyon hızı, arka basınç ve yolluk girişleri değiştirilmek suretiyle kayma (kesme) kuvvetlerinde oluşan değişiklikler incelenmiştir. Mekanik özellikleri belirlemek için çekme, darbe deneyleri yapılmıştır. Elyaf boyutlarını incelemek için hareketli optik mikroskop, fotoğraf alınabilir optik mikroskop kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar daha önce yapılmış çalışmalarla ilişkilendirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Takviyeli Termoplastik, Kompozitler, Polipropilen, Naylon 6, Cam Elyaf
Özet (Çeviri)
With this research the reinforcement effect of glass fibre in polypropylene and polyamide 6 on the mechanical properties are investigated, dimensional property and fibre orientation as well. In order to produce composite compounds, PP and PA6 are used as matrixesand E-glass as reinforcement agent. The glass content of composite is about 15-30 % by weight. After the injection phase of these composites, glass fibre dispersion, amount of fibre breakage is observed by means of mechanical testing equipment and under the optic microscopes. In order to find out the reason for fibre breakage, all of the experiments are done under the different injection moulding parameters. There upon two types of mechanical tests are applied, one is tensile test and the other is izod impact test. The results are evaluated with the knowledge regarding composite materials and their behaviour in the literature. Key Words : Reinforced thermoplastic, Composites, Polypropylene, Nylon 6, Glass Fiber