Kenetleme yöntemi mekanik olan onarılmış/ güçlendirilmiş betonarme kirişlerin deprem davranışı
Earthquake behavior of reinforced concrete beams repaired/ strengthened by anchored new layers mechanically
- Tez No: 114925
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
KENETLEME YÖNTEMİ MEKANİK OLAN ONARILMIŞ/GÜÇLENDİRİLMİŞ BETONARME KİRİŞLERİN DEPREM DAVRANIŞI (Yüksek Lisans Tezi) Savaş Nedim TUTAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 ÖZET Bu çalışmanın amacı başka nedenlerle, katman ekleme tekniği ile güçlendirilmiş/onarılmış/diriltilmiş kesme açıklığı küçük betonarme kirişlerin depremi benzeştiren tersinir yinelenir yükler altındaki davranışının araştırılmasıdır. Bu çalışmada ayrıca, yeni ilave edilen beton katmanlar içindeki boyuna donatıların elemanlara ankrajında kullanılan mekanik kenetleme yönteminin de davranış ve dayanım üzerine etkileri araştırılmıştır. Deneyler sırasında, elemanlar üzerinde önceden kararlaştırılmış olan inceleme bölgelerinde deplasman ölçümleri yapılmıştır. Bu ölçümler sonucu elde edilen değerlerle yük-deplasman, moment-eğrilik, kesme kuvveti-kayma deformasyonu ve enerji tüketme eğrileri çizilmiştir. Böylelikle deney elemanları dayanım, süneklik, enerji tüketme kapasitesi ve rijitlik azalması bakımından incelenmiştir. Araştırma sonucunda katman ekleme tekniği ile güçlendirilmiş/ onarılmış kirişlerin tersinir yinelenir yükler altında diriltilmiş kirişlere oranla daha başarılı bir davranış sergilediği ve boyuna donatının ankrajında kullanılan mekanik kenetleme yönteminin iyi sonuç verdiği görülmüştür. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 5001008 onarım, güçlendirme, diriltme, mekanik kenetleme 76 Prof. Dr. Hüsnü CAN
Özet (Çeviri)
11 EARTHQUAKE BEHAVIOR OF REINFORCED CONCRETE BEAMS REPAIRED/ STRENGTHENED BY ANCHORED NEW LAYERS MECHANICALLY (M. Sc. Thesis) Savaş Nedim TUTAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SECBENCE AND TECHNOLOGY June 2001 ABSTRACT The aim of this study is the investigation of the behavior of reinforced concrete beams with short shear spans, which are strengthened/repaired/revived for some reason by using the technique of new layer addition, under reversed cycling loading, resembling seismic loads. In this study, also the effects of the mechanical bonding method, which is used for the anchorage of the new longitudinal reinforcements bars, on the strength and behavior of the beams are investigated. During the experiments, the bending and shear deformations on the critical regions of the beams were measured. Processing the data, load- displacement, shear force-deflection, moment- curvature diagrams were drawn. Hence the behaviors of the specimens have been investigated from strength, ductility, energy dissipation capacity and stiffness degradation points of view. It was observed that the reinforced concrete beams, strengthened/repaired by the layer addition technique behaved better than revived beams under the reversed cyclic loading and also the mechanical bonding of the new longitudinal reinforcement bars for anchoring to the beams has been acceptably successful. Secience Code Key Words Page Number Adviser 5001008 Repair, strengthening, revival, mechanical bond 76 Prof. Dr. Hüsnü CAN