Toxoplasmosis şüpheli hastalarda, Sabin-Feldman dye testi ve ELISA IgM ve IgG ile antitokoplasma gondii antikorlarının araştırılması
Investigation of anti-tokoplasma gondii antibodies by Sabin-Feldman dye test and ELISA IgM and IgG in patients with suspected toxoplasmosis
- Tez No: 114926
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
TOXOPLASMOSIS ŞÜPHELİ HASTALARDA, SABIN-FELDMAN DYE TESTİ ve ELISA IgM ve IgG ile ANTJ-TOXOPLASMA GONDII ANTİKORLARININ ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Bülent ACAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 2001 ÖZET Ocak 1998 - Aralık 2000 tarihleri arasında toxoplasmosis ön tanılı ve Toxoplasma IgM ve IgG istemiyle laboratuvanmıza müracaat etmiş toplam 699 hastanın serum örneklerinde anti-Toxoplasma gondii antikorlarını araştırmak için Sabin-Feldman Dye testi ve Toxo EIA IgM ve Toxo EIA IgG testleri çalışılmıştır. Sabin-Feldman Dye testi ile çalışılan 699 örneğin 1/16 titrede 101 'i, 1/64 titrede 114'ü, 1/256 titrede 24'ü ve 1/1024 titrede ise 9'u olmak üzere 250 hastada pozitif 449 hastada ise negatif bulunmuştur. ELISA IgM ve IgG antikorları araştırıldığında 699 hastanın 29'unda IgM, 254'ünde IgG antikorları ve 20 hasta serumunda da IgM ve IgG antikorları birlikte gözlenmiştir. Sabin-Feldman Dye testi negatif 13 hasta serumunun 3 'ünde IgM, 10 'unda IgG antikorları tespit edilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 101.05.04 Toxoplasma gondii, SFDT, ELISA 69 Prof.Dr. Metin AKTAŞ
Özet (Çeviri)
n INVESTIGATION OF ANTl-TOXOPLASMA GONDII ANTIBODIES BY SABIN-FELDMAN DYE TEST AND ELISA IgM AND IgG IN PATIENTS WITH SUSPECTED TOXOPLASMOSIS (M.Sc.Thesis) Bülent ACAR GAZİ UNIVERSTY INSTITUTE OF SCffiNCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT In order to determine the mti-Toxoplasma gondii antibodies between January 1998 and December 2000, the sera of 699 patients were examined by Sabin- Feldman test Toxo EIA IgM and Toxo IgG.Toxoplasma seropositivity was found in 250 patients which has 1/16 titration 101, 1/64 titration 114, 1/256 titration 24, 1/1024 titration sera by Sabin-Feldman Dye Test. On the other hand the seropositivite was found in 29 sera by Toxo EIA IgM in 254 sera by Toxo IgG and in 20 sera by both tests. 13 patients' sera which were seronegative by Sabin-Feldman Dye Test were found seropozitive by Toxo EIA. IgM antibodies were determined in 3 sera out of 13 and IgG were in 10 sera. Science code Key Words Page Number Adviser 101.05.04 Toxoplasma gondii, SFDT, ELISA 69 Prof. Dr. Metin AKTAŞ