Harmonik kaynakları ve aktif güç filtrelerinin incelenmesi
Investigation of harmonic sources and active power filters
  1. Tez No: 114931
  2. Yazar: MEHMET ŞENBAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNGÖR BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
HARMONIK KAYNAKLARI VE AKTİF GÜÇ FİLTRELERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet ŞENBAYIR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 ÖZET Son yıllarda yarıiletken kontrollü elektrikli makina ve aygıtların yaygın olarak kullanılması sonucu yüklerin kaynaklardan çektikleri akım veya gerilim dalga şekilleri sinüsoidal olmamaktadır. Dolayısıyla güç kaynaklarından harmonikler içeren akım ve reaktif güç çekilmektedir. Bu çalışmada harmoniklere neden olan yükler (kaynaklar) ve harmoniklerin olumsuz etkileri açıklanmıştır. Harmoniklerin etkilerini yok etmek ve reaktif güç talebini dengelemek için kullanılan aktif güç filtreleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmalar aktif güç filtrelerinin güç devrelerinden daha çok, kontrolü üzerine yoğunlaşmıştır. Bütün doğrusal olmayan (non-lineer) yüklere uyum sağlayacak tek tip bir aktif güç filtresi yoktur. Harmoniklerin ve reaktif güç talebinin bulunduğu noktadan çözülmesi, temiz bir elektrik şebekesi ve düşük güç kayıpları elde etmek için çok önemlidir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 626.01.01 Harmonik, reaktif güç, aktif güç filtreleri 76 Doç. Dr. Güngör BAL
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF HARMONIC SOURCES AND ACTIVE POWER FILTERS (M.Sc. Thesis) Mehmet ŞENBAYIR GAZİ UNIVERSITY INSTITUE OF SCINCE AND TECHNOLOGY June 2001 ABSTRACT Recently, semiconductor controlled electrical machines and devices are widely used. Unfortunately their currents and voltages are no longer sinusoidal. In other words they draw currents with high order harmonics. In addition, they draw reactive powers. In this study harmonic sources and their undesired effects are explained. Then active power filters used both to reduce/eliminate these harmonic effects and reactive power drawn by loads have been investigated in details. Most of studies are on how to control active power filter rather than designing power system configuration. There is no an active power filter which is suitable for every type of non-linear loads. It has been observed that harmonics and reactive power problems should be solved at place where they are produced. Therefore clean electrical suply and reduction in power losses can be obtained. Science code Key words Page number Adviser 626.01.01 Harmonic, reactive power, active power filters 76 Assoc. Prof. Dr. Güngör BAL