Koro yöneticilerinde bulunması gereken özellikler ve Türkiye'de koro yöneticilerinin yetiştirilmesi sorunu
Qualifications sought in conductors of chorus and problem in educating chorus conductors in Turkey
  1. Tez No: 114932
  2. Yazar: EMİNE NİLÜFER TATMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
KORO YÖNETİCİLERİNDE BULUNMASI GEREKEN ÖZELLİKLER VE TÜRKİYE'DE KORO YÖNETİCİLERİNİN YETİŞTİRİLMESİ SORUNU (Yüksek Lisans Tezi) Emine Nilüfer TATMAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2001 ÖZET Bu araştırma, koro yöneticilerinde bulunması gereken özelliklerin belirlenmesi ve Türkiye'de yapılmakta olan koro yönetimi alanındaki eğitimle bu özelliklerin ne ölçüde sağlanabildiğinin saptanması amacı ile yapılmıştır. Betimsel bir çalışma olan bu araştırmada kaynak tarama ve görüşme modeli kullanılmıştır. Görüşme, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü, Kültür Bakanlığı ve TRT Kurumunda çocuk, gençlik, profesyonel korolar ile eğitim korolarını yönetmiş ve yönetmekte olan onbeş uzmana uygulanmıştır. Araştırma da koro yöneticiliği eğitiminin kapsamı belirlenmiş, Türkiye'deki koro yöneticiliği eğitimine yönelik öneriler getirilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 5002019 Koro Yöneticisi, Koro Yöneticiliği Eğitimi 88 Yrd. Doç. Ferda ÖZTÜRK
Özet (Çeviri)
QUALIFICATIONS SOUGHT IN CONDUCTORS OF CHORUS AND PROBLEM IN EDUCATING CHORUS CONDUCTORS IN TURKEY (Master's Degree Thesis) Emine Nilüfer TATMAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2001 ABSTRACT This study has been executed for the purpose of determining qualifications required to be available in chourus conductors and the degree of such qualifications that could be ensured through the education which has been carried out in Turkey in the field of conducting chorus. Scanning of references and interview model have been used in this research which is a descriptive study. Interview has been carried out with fifteen expert conductors who conducted and have been still conducting children, youth, professional choruses as well as training choruses at Gazi University, Department of Music Teachers, Hacettepe University State Conservatoire, Ankara University State Conservatoire, Bilkent University Department of Music and Arts of Stage, Ministry of Culture and TRT Association. In this research principal qualifications which are required to be present in conductors of chorus and scope of training of chorus conductors have been defined, and proposals oriented towards education of chorus conductors in Turkey have been put forth. Science code : 5002019 Key Words : Conductor of Chorus, Education of Conductor of Chorus Page number : 88 Adviser : Ass. Prof. Ferda ÖZTÜRK