Çok amaçlı kombine çevrim santrali tasarımı ile ilgili teknik ve ekonomik analizler
Technical and economical analyses related to multi purposes designed combine cycle plant
- Tez No: 114933
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÇOK AMAÇLI KOMBİNE ÇEVRİM SANTRALI TASARIMI İLE İLGİLİ TEKNİK VE EKONOMİK ANALİZLER (Yüksek Lisans Tezi) Şenol DEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 ÖZET Çağdaş yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan enerjinin (elektriğin) temiz ve güvenli olarak sağlanması kadar, maliyetinin düşük olması da önemlidir. Elektrik üretiminde, sanayide ve konut sektöründe, temel enerji kaynağı olarak fosil yakıtlar kullanılmaktadır. Fosil yakıtların sınırlı olması, maliyetlerinin artması ve zararlı emisyonların küresel kirlenmeye neden olması enerjinin verimli kullanılmasını zorunlu kılmaktadır. Çok amaçlı kombine çevrim santralı; yakıtın yüksek sıcaklık ısısından gaz türbininde elektrik, orta sıcaklık ısısından buhar türbinde elektrik ve sanayi ısısı, düşük sıcaklıktaki ısısından ise konut ısısı üreterek toplam enerji verimini artırmaktadır. Bu yüksek lisans tezinde; fosil yakıttan ısı enerjisinin üretilmesi, mekanik ve elektrik enerjisine dönüştürülmesi ile endüstriyel uygulaması ele alınmıştır. 30 MW gücünde bir gaz türbini bulunan kombine çevrim santralında elektrik üretimi yanında, sanayi ve konut ısısı ihtiyacının karşılanması teknik ve ekonomik yönden incelenmiştir. Sözkonusu kombine çevrim santralının ilgili sanayi ve konut bölgesinin elektrik ve toplam ısı ihtiyacını güvenli ve ekonomik olarak karşılayabileceği saptanmıştır. Bilim Kodu : 625.05.04 Anahtar Kelimeler : Enerji, Türbin, Kombine Çevrim, Atık Isı Kazanı, Doğalgaz Sayfa Sayısı : 190 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ali DURMAZ
Özet (Çeviri)
II TECHNICAL AND ECONOMICAL ANALYSES RELATED TO MULTI PURPOSES DESIGNED COMBINE CYCLE PLANT (Master Science Examination) Şenol DEMİR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2001 ABSTRACT Energy is an important necessity for the modern life. It should be clean, safe as well as cost efficient. Fossil fuels are used as a basic source of energy for electricity production, industrial and domestic sectors. Scarcity of fossil fuels and their increasing cost as well as the effect of emissions on the global pollution require efficient utilization of energy. Multi-Purpose Combined Cycle Plants utilizes energy of fossil fuels efficiently by producing electricity in a gas turbine at high temperatures, electricity and industrial heat energy in a steam turbine at medium temperatures and domestic energy at low temperatures. In this thesis, obtaining heat from fossil fuels, conversion of heat energy to mechanical and electrical energies and utilization of heat in industry are studied. A Combined Cycle Plant which has a 30 MW gas turbine is analyzed from technical and economical point of views. It is considered that plant provides industrial heat besides producing electricity. The study shows that the planet is capable of meeting the electricity and total industrial and domestic energy demands of the area considered. It is also observed that the electricity production is efficient, safe and economic. Science code : 625.05.04 Key words : Energy, Turbine, Combine Cycle, Waste Heat Boiler, Natural gas. Page number : 190 Adviser : Prof. Dr. Ali DURMAZ