Dioctria flavipennis (meigen, 1820) (diptera: asilidae) yumurta kabuğunun ince yapısı
Ultrastructure of egg-shell of dioctria flavipennis (meigen, 1820) (diptera: asilidae)
- Tez No: 114934
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE SULUDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
DIOCTRIA FLAVIPENNIS (MEIGEN, 1820) (DBPTERA: ASILIDAE) YUMURTA KABUĞUNUN İNCE YAPISI YÜKSEK LİSANS TEZİ Nurşen ÇAĞIRAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2001 ÖZET Bu çalışmada Asilidae familyasından Dioctria flavipennis (Meigen, 1820) yumurta kabuğunun ince yapısı hem taramalı elektron mikroskobu (SEM) hem de geçirmeli elektron mikroskobu (TEM) ile incelenmiştir. Dioctria flavipennis yumurtası oval olup koryonu değişik büyüklükte dairesel halkalarla kaplıdır. Yumurtanın bir ucunda tek bir mikropil açıklığı vardır. İnce kesitlerde ekzokoryon ve endokoryon tabakaları kolay görülür. Ekzokoryonun elektron densitesi endokoryona göre daha az yoğun olup koryondaki halkasal yapılar kesitlerde birbirine doğru eğilmiş çıkıntılar şeklinde görülür. Bilim kodu : 405.01.06 Anahtar kelimeler : Diptera, Asilidae J)ioctria flavipennis, Yumurta kabuğu, Ültrastrüktür, Elektron mikroskobu, SEM, TEM Sayfa adedi : vi + 33 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Zekiye SULUDERE
Özet (Çeviri)
ULTRASTRUCTURE OF EGG-SHELL OF DIOCTRM FLAVIPENN1S (MEIGEN, 1820) (DIPTERA: ASILIDAE) (M.Sc.Thesis) Nurşen ÇA?IRAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JULY 2001 ABSTRACT In this study, chorionic fine structure of Dioctria flavipennis (Meigen, 1820) eggs from Asilidae family was studied both with a scanning (SEM) and transmission electron microscope (TEM). The egg of D.flavipennis is ovoid in shape and chorion shows different circular elevations. There is a single micropylar openning at the end of egg. In cross sections, the exochorion and endochorion are easily distinguished by transmission electron microscope. The electron density of exochorion is less than endochorion and circular elevations on the chorion tend to each other. Science code : 405.01.06 Key Words : Diptera, Asilidae, Dioctria flavipennis, Egg-shell, Ultrastructure, Electron microscope, SEM, TEM Page number : vi + 33 Adviser : Prof. Dr. Zekiye SULUDERE