Türkiye'de taşıt teknik denetim sisteminin mevcut durum analizi ve etkinlik artırma yönelimli model önerisi
Analysis of existing state of technical vehicle inspection system in Turkey and model recommendation
- Tez No: 114938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
TÜRKİYE'DE TAŞIT TEKNİK DENETİM SİSTEMİNİN MEVCUT DURUM ANALİZİ VE ETKİNLİK ARTIRMA YÖNELİMLİ MODEL ÖNERİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet ERDEM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2001 ÖZET Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarının oluş nedenlerine kuramsal bir çerçevede bakıldığında kazaya neden olan faktörlerin insan, yol ve taşıt gibi üç ana unsurdan meydana geldiği görülmektedir. Oransal dağılıma gelindiğinde ise insan faktörünün %99 dolayında dominant bir dilime sahip olduğu, kalan yaklaşık %1'lik dilimin ise taşıt, yol ve diğer unsurlar arasında paylaşıldığı ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada ülkemizde meydana gelen trafik kazalarına neden olan faktörler incelenerek, araç faktörünün ve altyapı faktörünün istatistiksel anlamda, olması gerektiğinin aksine çok düşük değerler aldığı ortaya konulmuştur. Araç odaklı trafik kazalarının ana nedeninin, trafiği paylaşan araçların periyodik muayenelerinin gereği gibi yapılmamış olmasından kaynaklandığı sonucuna varılmıştır. Bu çerçevede ülkemizde taşıt teknik denetim sisteminin bugünkü durumu analiz edilerek bazı Avrupa ülkeleriyle karşılaştırılmış ve sistemin etkinliği araştırılmıştır. Yapılan karşılaştırılmalı analizler ve incelemeler sonunda ülkemizde araç muayene sisteminin etkin olmadığı ve bu durumun araç odaklı kazalarda olumsuz bir etken olduğu vurgulanmıştır. Ayrıca ülkemizde taşıt teknik denetim sisteminin etkinliğinin artırılabilmesi için yeni bir modelin geliştirilmesinin kaçınılmaz olduğu vurgulanarak böyle bir modelin kritik unsurları tartışılmıştır. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi 5001023 Trafik Kazaları, Araç Güvenliği, Taşıt Teknik Denetimi 68 Doç. Dr. Mehmet EROĞLU
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF EXISTING STATE OF TECHNICAL VEHICLE INSPECTION SYSTEM IN TURKEY AND A MODEL RECOMMENDETION FOR IMPROVEMENT OF EFFICIENCY (M. Sc. Thesis) Mehmet ERDEM GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2001 ABSTRACT When the causes of accidents in Turkey considered from a theoretical perspective, it is seen that there are three reasons of accidents: people, roads and vehicles. When we think of the ratios people come first (99%) and the other 1 % is shared by vehicles, roads and other reasons. In this study, the reasons of the accidents were analyzed and it was statically put forward that on contrary to general estimations, vehicles and road. As cause of accidents are in low degrees. And it was concluded that main reason of vehicle-based accidents is lack of periodic inspection of the vehicles. Therefore, existing technical inspection system in Turkey was analyzed and compared with some European countries and the efficiency of the system was searched. At the end of the comparative analyses, it was found that the vehicle inspection system in Turkey is inefficient and it was pointed out that this has a negative impact on vehicle-based accidents. In addition, it was pointed out that it is inevitable to develop a new model to improve vehicle inspection system in Turkey and the component parts of such a model were discussed. Science Code : 5001023 Key Words Traffic Accidents, Vehicle Safety, Vehicle Inspection. Page Number : 68 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Mehmet ERO?LU