Temel izdüşümlerden bilgisayar destekli üç boyutlu katı modeller oluşturma
Computer aided reconstruction of 3D solid models from their technical drawings
  1. Tez No: 114937
  2. Yazar: İSMAİL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN RIZA BÖRKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
TEMEL İZDÜŞÜMLERDEN BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÜÇ BOYUTLU KATI MODELLER OLUŞTURMA (Yüksek Lisans Tezi) İsmail ŞAHİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2001 ÖZET Bu tezde üç temel görünüş veya izdüşümleri verilen nesnelerin 3B modellerini bilgisayar ortamında oluşturmada kullanılacak yeni bir hacimsel yaklaşım tamtıknaktadır. Bu yaklaşım: 2B nesne görünüşlerine ait dış profil ve iç ayrıntı yapılandırma elemanlarının tanınması, dış profil elemanlarının normal vektörleri doğrultusunda sündürülmesi ve iç yapılandırma elemanları ile çeşitli Boolean işlemleri (genelde çıkartma), görünüşlere ait elde edilen katıların doğru konuma getirilmesi için döndürülme ve taşınması, ve kesiştirme ile son katının elde edilmesini içermektedir. Tanıtılan bu metod kullanılarak VisualLISP kodunda yazılan ve AutoCAD 2000 ortamında çalışan bir program geliştirilmiştir. Bu program, orta karmaşıklık düzeyli prizmatik ve silindirik nesnelerin YKG veya hacimsel modellerini hızlı bir şekilde oluşturabilmekte ve kullanıcıya sunabilmektedir. Anahtar Kelimeler : Yapısal katı geometri, Temel görünüşlerin yeniden oluşturulması, 3B katı model. Bilim Kodu Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 626.12.01 143 Doç. Dr. Hüseyin R. BÖRKLÜ
Özet (Çeviri)
COMPUTER AIDED RECONSTRUCTION OF 3D SOLID MODELS FROM THEIR TECHNICAL DRAWINGS (M.ScThesis) İsmail ŞAHİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2001 ABSTRACT This thesis describes a volume - oriented approach that can be used for the reconstruction of 3D models depending on their basic views or orthographic projection drawings. The approach involves: the recognition of various 2D primitives regarding contours of views and those inside of contours, application of extrusions to contours with respect to their normal vectors and then some Boolean operations (usually subtractions) by the use of inside primitives, translations and rotations of the obtained solids for bringing them in a correct orientation, and finally construction of 3D object (solid) by the application of an intersection operation. A computer program that running under AutoCAD 2000 environment has been developed by using VisualLISP facilities. This program can reconstruct volume - oriented 3D models of both prismatical and cylindrical parts, belonging to the complexity level of medium, and shows them on the screen. KeyWords :Constructive solid geometry, Reconstruction of orthographic drawings, 3D solid model. Scientific Code : 626.12.01 Number of page : 143 Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Hüseyin R. BÖRKLÜ