Süt ve fermente ürünlerden izole edilen bazı bacillus bakterilerinin antimikrobiyal aktivite, PHB üretim ve plazmid DNA'larının incelenmesi
Studying of antimicrobial activities, PHB productions and plasmid DNA of some bacillus bacteria isolated from milk and fermented products
- Tez No: 114941
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BEYATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
SÜT VE FERMENTE ÜRÜNLERDEN İZOLE EDİLEN BAZI BACİLLUS BAKTERİLERİNİN ANTİMİKROBİYAL AKTİVİTE, PHB ÜRETİM VE PLAZMİD DNA' LARININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ebru KALAYLI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 ÖZET Bu çalışmada süt ve çeşitli fermente ürünlerde toplam 45 adet Bacillus cinsi bakteri izole edilmiştir. Bakterilerin identifikasyon testleri sonucunda 19 adedi Bacillus pasteurii, 1 9 adedi Bacillus mycoides, 5 adedi Bacillus laterosporus ve 2 adedi Bacillus licheniformis olartak tanımlanmıştır. Bacillus bakterilerinin bazı patojen ve kontaminant Pseudomonas aeroginosa B-23, Pseudomonas fluroscens 240, Bacillus cereus B-3711 NRRL, Staphylococcus aureus 25923, Escherichia coli B-3714, Micrococcus flavus ve Micrococcus luteus üzerine inhibisyon etkileri agar difüzyon yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Ayrıca, Bacillus suşlarının Leuconostoc cremoris, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus lactis, Lactobacillus brevis, Lactobacillus helveticus, Lactobacillus casei, Streptococcus thermophilus ve Streptococcus diacetylactis gibi laktik asit bakterileri (LAB) üzerine antimikrobiyal aktivitesi araştırılmıştır. Araştırmada, Bacillus suşlarının PHB üretim miktarları tespit edilmiş, bakterilerin PHB verimleri hücre kuru ağırlıklarına göre %4-55 arasında bulunmuştur.Çalışmada, Bacillus suşlarının plazmid DNA' ları da incelenmiş, 45 adet sustan yalnız üç susta plazmid DNA' ya rastlanmadığı, diğer 42 adet susta plazmid sayısının 1 ile 3 arasında değiştiği, moleküler ağırlıklarının 7.29 ile 22.43 kb arasında olduğu bulunmuştur. Bilim Kodu : 401.02.00 Anahtar Kelimeler : Bacillus, Kontaminant, Patojen, Laktik Asit Bakterisi, Antibakteriyal Aktivite, PHB, Plazmid DNA. Sayfa Adedi :1 10 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Yavuz BEYATLI
Özet (Çeviri)
STUDYING OF ANTIMICROBIAL ACTIVITIES, PHB PRODUCTIONS AND PLASMID DNA OF SOME BACILLUS BACTERIA ISOLATED FROM MILK AND FERMENTED PRODUCTS (M. Sc. Thesis) Ebru KALAYLI GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2001 ABSTRACT In this research a total of 45 of Bacillus bacteria were isolated from milk and fermented foods. According to the identification results, 19 species were Bacillus pasteurii, 19 species were Bacillus mycoides, 5 species were Bacillus laterosporus and 2 species were Bacillus licheniformis. Antimicrobial activities of Bacillus strains against P. aeruginosa B-23, P. fluroscens 240, B. cereus B-3711 NRRL, St. aureus 25923, E. coli B 3714, M. flavus and M. luteus were examined by agar diffusion method. The Inhibitory effect of Bacillus strains on Leu. cremoris, L. acidophilus, L bulgaricus, L plantarum, L lactis, L. brevis, L. helveticus, L casei, S. thermophilus and S. diacetylactis was tested. Amount of PHB produced by Bacillus strains according to dry cell weight were ranged between 4-55%. Besides, number and molecular weight of plasmid DNA profiles of the strains were found 0-3 and 7.29-22.43 kb respectively. However, 3 Bacillus strains were not carried any plasmid.IV Science Code Key Words Page Number Advisor : 401.02.00 : Bacillus, Antimicrobiyal Activity, Lactic Acid Bacteria, Contaminated, Patogen, PHB, Plasmid- DNA : 110 :Prof. Dr. Yavuz BEYATLI