Ulubat gölü ve gölü besleyen su kaynaklarında ağır metal kirliliğinin araştırılması
Heavy metal pollution testing for Ulubat lake and it's feeding water research
  1. Tez No: 114951
  2. Yazar: MUSTAFA TAYYAR BEBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmamızda Uluabat (Apolyont) Gölü'nde ağır metal kirliliği ile ilgili araştırma yapılmıştır. Araştırma için göl ve etrafında numune alma yerleri belirlenmiş ve bir yıl süre içerisinde ve periodik bu belirlenen yerlerden su numuneleri alınmıştır. Toplanan su numunelerindeki demir, bakır, krom, kadmiyum, kurşun ve arsenik analizleri Atomik Absorpsiyon Spektrofotometrikyöntemle gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre Uluabat Gölünde ki ağır metal kirliliğinin henüz tehlikeli boyutlara ulaşmadığı ancak ileride ulaşabileceği ve ağır metal kirliliğinin de genellikle fabrika atıklarından ve su toplama havzası etrafından geldiği gözlemlenmiştir. Bilim Kodu : Çevre Bilimleri Anahtar Kelimeler : Ağır Metal, Uluabat Gölü, Su Kirliliği Sayfa Adedi : 76 sayfa Tez Yöneticisi : Doç.Dr.Nail UNSAL
Özet (Çeviri)
In this study, heavy metal pollution have reseached in the Uluabat Lake (Apolyont) which is located in the Marmara region in Turkey. For this study some sample area that is determined to take sample. Those sample are taken regularly. During the laboratory experiment, the Atomic Absorption Spectrophotometer have been using to determine the heavy metals Result of this study, iron, copper, chromium, cadmium, arsenic and lead have been found in the Uluabat Lake and their drainage basin Secience code Key Words Page number Adviser Environmental Science Heavy Metal, Uluabat Lake, Water Pollution 76 pages Doç.Dr. Nail ÜNSAL