PIC mikrodenetleyicisi ile DC motor hız kontrolü
DC motor speed control using PIC microcontroller
- Tez No: 114950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK BAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
PIC MİKRODENETLEYİCİSI İLE DC MOTOR HIZ KONTROLÜ Yüksek Lisans Tezi Fecir DURAN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ AĞUSTOS 2001 ÖZET DC motorlar kontrol prensiplerinin ve konvertör elemanlarının basitliği dolayısıyla elektronik kontrol uygulamalarında geleneksel olarak kullanılmaktadırlar. Verimlerinin yüksek olması, çeşitli güç ve hızda üretilmeleri ve doğru akımda çalışmaları tercih edilme sebeplerindendir. DC motorların hız ve yön kontrolünde PIC mikrodenetleyicisi kullanılmaktadır. PIC mikrodenetleyicilerinin performansı geleneksel mikrodenetleyicilerden daha iyidir. DC motor kontrolünde PWM tekniği kullanarak daha yüksek verim elde edilir. Bilim Kodu : 626.07.01 Anahtar Kelimeler : DC motor, Hız Kontrolü, Mikrodenetleyici, PI, PWM Sayfa Adedi : 72 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ömer Faruk BAY
Özet (Çeviri)
DC MOTOR SPEED CONTROL USING PIC MICROCONTROLLER ( M.Sc. Thesis ) Fecir DURAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY AGUST 2001 ABSTRACT DC motors have been traditionally used in electronics as its control principle and converter equipment are simple. In this reason, DC motors are choosen at industry. The other reasons of chosen DC motors are more efficiency, to be more different speed and power and to be worked with direct current. A PIC microcontroller is used to control the speed and direction of a DC motor. The PIC microcontroller better performance than classical microcontroller. PWM technique is used to get high efficiency for speed control of the DC motor. Science code : 626.07.01 Key words : DC motor, Speed control, Microcontroller, PI, PWM Page number : 72 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Ömer Faruk BAY