Ulubat gölü ve gölü besleyen su kaynaklarında organoklorlu pestisit kirliliğinin araştırılması
Organochlorine pesticide pollution testing for Ulubat lake and its feeding water resources
- Tez No: 114601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİL ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Pestisitler doğrudan veya dolaylı yollarla insan ve çevresine olumsuz etkiler göstermektedir. Toksikologlara göre bugün insanlar“kimyasal maddelerin oluşturduğu bir okyanus içinde yaşamak”zorunda kalmışlardır. 1986 yılında pestisitler de dahil olmak üzere bilinen kimyasal maddelerin sayısı iki milyonu aşmıştır. Pestisitler canlıların çeşitli hayat formlarına karşı farklı toksik etkiler göstermektedir. Buna rağmen genel bir kural olarak bitki koruma ilaçlarının insanlar ve hayvanlar için zehirli olduğu kabul edilmektedir. Zira bir ekosistem içerisindeki bütün canlı organizmalar dikkate alınırsa, bu ekosisteme sokulan pestisitlerin bazı gruplara direkt olarak zehirli etkileri olmasa bile sonradan bunlara endirekt şekilde toksik olması mümkündür. Bitki koruma ilaçlarının çevredeki sirkülasyonu çok yönlü ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Örneğin tarla, bahçe ve orman ağaçlarının hastalık veya zararlılara karşı ilaçlanması sırasında ilaç zerreleri havaya, toprağa, yağmurlarla yer altı sularına ve dolayısıyla su ekosistemine karışabilmektedir. Bu nedenle tarım potansiyeli yüksek bir bölgede bulunan Uluabat Gölü ve gölü besleyen su kaynaklarında Organoklorlu Pestisit Kirliliği Araştırması yapılmıştır. Bu araştırmada Hewlett Packart marka Gas Cromatograph ve ECD (Electron Capture Detector) kullanılmıştır. Yapılan çalışmada Gölü besleyen su kaynaklarından olan Uluabat Pompa, Atabay Pompa ve KaraoğlanPompa istasyonlarından alınan Su örneklerinde değişik konsantrasyonlarda alfa-BHC, beta-BHC, gamma-BHC, endosülfan ve dieldrin gözlenmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Pestisit, Uluabat Gölü Doç.Dr.Nail UNSAL
Özet (Çeviri)
In this work, direct andindirect effects of pesticides on human and their environment will be studied. According to the Toxicologists,“ People have been forced to be used to living in an ocean consisting of chemical substances”. In 1986, the number of chemical substances including pesticides exceeded two million. Pesticides shown different toxic affects against different live forms of living organisms. However, this is a fact that all the pesticides using for the protection plants from insects have been accepted as harmfull for human and animals. If all the living organisms within an ecosystem are taken into consiteration, the pesticides inserted to this ecosystem affect some grups indirectly later despite direct effects on them. The circulation of pesticides are very complex and have very complicated structure. For instance, in the case of using pesticidesagainst plant diseases and insects on forms, gardens on forestry areas, possible leakafe to air, soil and water aquifer resulting from precibitation may be seen. For this reason, organochloro pesticides pollution that is come from using pesticides have been researched in the Uluabat Lake and their drainage basin that is located highly productive agricultural region. During the laboratory experiment, the Hewlett Packard Gas Chromotograph and Electron Capture Detector equipment have been used to determine the pesticides.IV As a result of study, alpha -BHC, beta-BHC, gamma-BHC, Endosulphan and dieldrin have been observed in the water samples taken from the exit of the Lake and Uluabat Pump, Atabay Pump, Karaoğlan Pump that are feeding the water resources of Uluabat Lake. Secience code Key Words Page number Adviser Pestisit, Uluabat Gölü Doç.Dr. Nail UNSAL