Betonarme döşemelerin akma çizgileri yöntemiyle analizinde akma çizgisi deseninin genetik algoritma ile belirlenmesi
Determination of the yield pattern via genetic algorithms in the yield line analysis of reinforced concrete slabs
  1. Tez No: 114955
  2. Yazar: İZZET UFUK ÇAĞDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDUSSAMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
BETONARME DÖŞEMELERİN AKMA ÇİZGİLERİ YÖNTEMİYLE ANALİZİNDE AKMA ÇİZGİSİ DESENİNİN GENETİK ALGORİTMA İLE BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) İzzet UFUK ÇAĞDAŞ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 OZ Bu çalışmada betonarme döşemelerin akma çizgisi yöntemiyle çözümünde akma çizgisi deseninin belirlenmesi için bir yapay zeka tekniği olan genetik algoritmanın kullanımı incelenmiştir. Akma çizgileri yöntemi ile çözümde akma çizgisi deseninin belirlenmesi tasarım tecrübesi gerektiren belirsiz bir durumdur. Karmaşık durumlarda akma çizgisi deseninin belirlenmesi çok zor, hatta imkansızdır. Genetik Algoritma bu gibi mühendislik problemlerinin çözümünde başarılı olduğundan seçilmiştir. Alışılmış döşemelerin yanı sıra değişik geometrilere sahip döşemeler, değişik mesnetlerime ve yükleme koşullarında analiz edilmiştir. Bilim Kodu : 624 03 01 Anahtar Kelimeler : Akma Çizgileri Yöntemi, Akma Çizgisi Deseni, Genetik Algoritma, Döşeme Sayfa Adedi : 89 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Abdussamet ARSLAN
Özet (Çeviri)
11 DETERMINATION OF THE YIELD LINE PATTERN VIA GENETIC ALGORITHMS IN THE YIELD LINE ANALYSIS OF REINFORCED CONCRETE SLABS (MSc Thesis) İzzet UFUK ÇA?DAŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE & TECHNOLOGY June 2001 ABSTRACT This study is concerned with the use of genetic algorithms in determining the yield line pattern in the yield line analysis of reinforced concrete slabs. Deetermination of the yield line pattern is a crisp issue and needs experience in design. In some complex cases this may even be impossible. Genetic Algorithm is selected as it is succesful in the solution of these types of engineering problems. The analysis are carried out not only for conventional (usual) slabs but also for the slabs of different geometry and restraining conditions and different loadings. Science Code : 624 03 01 Keywords : Yield Line Method, Yield Line Pattern Genetic Algorithm, RC Slab Page Number : 89 Advisor : ProfDr. Abdussamet ARSLAN