Amyotrofik lateral sklerozda motor ünite kaybının jitter anormalliğiyle ilişkisi
Correlation between loss of motor unit and jitter abnormality in amyotrophic lateral sclerosis
  1. Tez No: 115009
  2. Yazar: GÜLSÜM SEMİHA KURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REHA KURUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
54 VH. ÖZET: ALS patolojik olarak, spinal kordda motor nöronların dejenerasyonu ve kas liflerinde buna sekonder denervasyonla karakterizedir. Bu çalışmada ALS hastalarında jitter ve lif yoğunluğu ölçümü ile birlikte motor ünite sayımı yapılmıştır. Bu tetkiklerin motor güç ve fonksiyonla ilişkisi incelenerek, iyi bir ilişki bulunması halinde elektrodiagnostik kullanımda daha çok yer alan jitter ölçümünün hastalığın doğal seyrini önceden tahmin etmesinin mümkün olacağı düşünülmüştür. Çalışmamızda jittter, kas gücü (p=0.02 r=-0.589), üst ekstremite fonksiyonları (p=0.009 r=0.649) ve MUNE(p=0.024 r=-0.574) değişkenleriyle iyi korelasyon göstermiştir. Lif yoğunluğu ile güç, fonksiyonel skorlar ve MUNE değişkenleri arasında bir ilişki olmadığı saptanmıştır (p>0.05). Ortalama sMUP'un güç(p=0.012 r=-0.628) ve üst ekstremite fonksiyonuyla (p=0.004 r=0.698) ; MUNE'nin güç (p=0.003 r=0.704), üst ekstremite fonksiyonu (p=0.012 r=-0.630) ve BKAP amplitüdüyle (p=0.000 r=0.939) iyi korelasyon gösterdiği anlaşılmıştır. Sonuç olarak jitter anormalliğinin motor ünite sayımıyla ilişkili olması, tutuluşu daha ağır olan hastaların tanınmasında TLEMG incelemesinin yararlı olabileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
55 Vm. SUMMARY: ALS is pathologically characterized by degeneration of muscle fibers, secondary to degeneration of motor neurons in the spinal cord. In this study, jitter, fiber density and motor unit number estimates were measured in ALS patients. It was hypothesized that if a meaningful relation existed between these electrophysiologic measurements, single fiber EMG, used more often in routine electrodiagnostic investigations, would be good predictor of the natural history of the disease. We found the jitter displayed a good correlation with manual muscle scores (p=0.02 r=-0.589), upper extremity function (p=0.009 r=0.649) and MUNE (p=0.024 r=-0.574). Fiber density was not significantly correlated with manual muscle scores, functional scoring and MUNE (p>0.05). Mean sMUP was significantly associated with manual muscle scores (p=0.012 r=-0.628) and upper extremity function (p=0.004 r=0.698), whereas MUNE showed a good relation with manual muscle scores (p=0.003 r=0.704), upper extremity function (p=0.012 r=-0.630) and CMAP amplitude (p=0.000 r=0.939). It was concluded that as mean jitter showed a good relation with MUNE, this measurement would be helpful in identifying more severely affected patients.