Dirençli temporal lob epilepsisinde interiktal ve iktal EEG bulguları, cerrahi ve prognoz
The interictal and ictal EEG findings, surgery and prognosis in refractory temporal lobe epilepsy
- Tez No: 115010
- Danışmanlar: PROF.DR. ERHAN BİLİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
39 ÖZET: Skalp video/ EEG monitorizasyon temporal lob epilepsisi cerrahisi için vakaların seçiminde en önemli rolü oynar. Ancak bazen invaziv iktal EEG dirençli epilepsili hastalarda epileptojenik alanın kesin olarak belirlenmesi için gereklidir. Anterior temporal lobektomi tüm dünyada yaygın olarak uygulanan bir cerrahi yöntemdir. Klinik olarak temporal lob epilepsisi (TLE) düşünülen altmış yedi hasta Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Telemetri Merkezinde monitorize edilmiştir. Tüm hastaların interiktal, iktal EEG leri ile nöbet sırasındaki davranışları incelenmiştir. Tüm olguların kranial MRI tetkikleri mevcuttur. Monitorizasyon sonrasında altmış dört hastada kesin olarak TLE tanısı konmuştur. Elli dört olguda skalp video/EEG monitorizasyon ile epileptojenik odak saptanmıştır. Yedi olgu subdural strip elektrodlar kullanılarak monitorize edilmiştir ve bunların beşinde nöbet başlangıcı unilateral tesbit edilmiştir. Otuz üç olguya anterior temporal lobektomi ve 2 olguya selektif amigdalohipokampektomi yapılmıştır. Otuz iki (%94.28) olgu takiplerinde nöbetsizdir. Yirmi dört (%68.27) hastada patolojik olarak hipokampal skleroz saptanmıştır. TLE tanısında video/EEG monitorizasyon en önemli tam aracıdır. Subdural strip elektrodlar yoluyla EEG monitorizasyonu seçilmiş temporal lob epilepsili hastalarda epileptojenik odağı lokalize ve lateralize eder. TLE' si cerrahi için uygun40 en sık görülen dirençli epilepsi tipidir. Yayınlanmış çalışmalarda başarı oranlan %62 ile % 96 arasında değişmektedir. Bizim çalışmamızda bu oran %94.28' dir.
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY: Scalp video/EEG monitorization plays the most important role in the selection of the patients for temporal lobe epilepsy surgery. But invasive ictal EEG recording is sometimes necessary to delineate epileptogenic areas in patients with intractable epilepsy. Anterior temporal lobectomy is the most frequently performed epilepsy surgery worldwide.. Sixty seven patients, who was thought as temporal lobe epilepsy (TLE) clinically, were monitored in Gazi University Medical Faculty Telemetry Center. The interictal EEG, ictal EEG, behaviour of patients during the seizures were evaluated. All of the patients had cranial MRI. Sixty four patients were diagnosed as TLE at the end of monitorization. Fifty four of them had one epileptogenic focus in the scalp EEG monitorization. Seven patients were also monitored by using subdural strip electrodes and in five of them unilateral seizure onset was determined. Thirty three patients underwent anterior temporal lobectomy, two patients had sekective amygdalohippocampectomy. Thirty three of them (%94.28) were seizure free in their follow up. Hippocampal sclerosis was confined pathologically in twenty four patients (%68,27). Video/EEG monitorization is an important tool in the diagnosis of TLE. Video/EEG monitoring with subdural strip electrode correctly localizes and lateralizes the epileptogenic focus in selected patients with temporal lobe epilepsy.42 TLE is the most common type of intractable partial epilepsy amenable to surgery. Prediction of succesfull outcome ranges from %62-96 in published studies. In our study this ratio is %942S.