Bazı nöromüsküler hastalıklarda kas gücü ve atrofi parametrelerinin bir yıllık izlemedeki değerinin araştırılması
- Tez No: 115008
- Danışmanlar: PROF.DR. PİRAYE SERDAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Nöromüsküler hastalıklarda kas gücü ölçümü, belli bir andaki kas zaafının varlığını veya düzeyini belirlemek ve bu zaafın zaman içindeki seyrini izlemek amacı ile kullanılır. Birçoğunun genetik defekti saptanmış olan kas hastalıklarında bugün çalışmaların çoğu, patogenetik mekanizmaların anlaşılmasına ve tedavi girişimlerine yönelmiştir, özellikle tedavi denemeleri, kas gücündeki değişimlerin objektif izleme ölçütlerinin özel bir önem kazanmasına neden olmuştur. Hızlı seyirli kas hastalıklarında kas zaafı ve atrofinin, aylar hatta haftalar gibi kısa zaman aralığındaki değişimleri oldukça çarpıcı olduğundan hastalık progresyonunu değerlendirmek göreceli olarak kolay olmaktadır. Buna karşılık sinsi seyirli hastalıklarda daha uzun süreler bile, değişimler konusunda karar vermek için yeterli olmamaktadır. Bu durumda, özellikle tedavi sonuçlarını değerlendirme çalışmalarında, yavaş progresyon gösteren hastalıklardaki kas zaafı ve atrofinin değişimlerini saptayabilecek en kısa sürenin belirlenmesi önemli olmakta ve uygun ölçüm yöntemleri gerektirmektedir. Kullanılacak yöntemlerin olabildiğince duyarlı ancak kolay kullanılabilir olması tercih edilmektedir. Bu çalışmada, daha sonraki tedavi çalışmalarına öncül olmak üzere, yavaş progresif seyirli olduğu bilinen ve kolay test edilebilir zaaf ve atrofi dağılımı ile kendini gösteren iki miyopatide,“facioscapulohumeral distrofi”(FSHD) ve“distal miyopati”(dM)de kas zaafı ve atrofinin 1 yıl içindeki değişimlerinin ölçülebilir olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmada 46 FSHD'li ve 10dM'li hasta 1 yıl arayla iki kez kalitatif (manuel) (MKT) ve kantitatif (dinamometrik) (KKT) kas gücü ölçüm yöntemleri ile ve testler konusunda deneyimli aynı ölçümcü tarafından test edilmiş ve sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Daha önce kullanılmadığından, KKT'lerinin uygulanmasından önce 24 normal bireyden oluşan kontrol grubunda ölçümcü-içi ve ölçümcüler-arası uyum değerlendirilmiştir. Normal kontrol grubunda, deneyimli çalışmacıda ölçümcü-içi uyumun tam bulunması, buna karşılık deneyimli ve deneyimsiz ölçümcüler arasında anlamlı bir uyum bulunmaması nedeni ile hasta gruplarındaki tüm ölçümler, dinamometreyi kullanmak konusunda deneyimli olan, tek çalışmacı tarafından yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Rationale in. employing muscle strength testing in neuromuscular disorders is to detect muscle strength at a certain time and to track the changes in a time span. As the gene defects in most myopathies have been discovered, current studies have an increasing tendency towards understanding the underlying pathogenetic mechanisms and searching for effective treatment options. Particularly, therapeutic trials urged and motivated the establishment of unbiased muscle strength scaling systems. As the alterations are more striking, it is relatively easier to follow the progression during quite short periods, such as months or even weeks, in rapidly progressive diseases. However, this is not the case in slowly progressive ones and even long periods (years) may not be sufficient to judge the status of progression. In these latter diseases, the minimum adequate time and relevant testing systems are required to detect efficacy of therapies on muscle weakness and atrophy. In this study, changes in muscle strength and atrophy in two slowly progressive myopathies with specific and accessible weak and atrophic muscle distribution, namely“facioscapulohumeral dystrophy”(FSHD) and“distal myopathy”(dM), are investigated in a period of 1 year. 46 FSHD and 10 dM patients underwent qualitative (manual) (MKT) and quantitative (dynamometric) (KKT) muscle testing twice with a time interval of 1 year, which were performed by the same, experienced examiner. The results were statistically analyzed. As the tester had not used dynamometry before, inter- and intra-tester reliability was tested in a normal control group of 24 healthy individuals. Since the inter-observer reliability was complete in the experienced tester, and no significant intra-tester reliability was evident, all the tests in the disease groups were performed by the by the same, experienced tester.