İnsülin direnci veya bozulmuş glukoz toleransı olan obez çocuklarda sinir iletim çalışmalarının değerlendirilmesi
Evaluation of nerve conduction studies in obese children with insulin resistance or impaired glucose tolerance
  1. Tez No: 281682
  2. Yazar: HÜLYA İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ALİ TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Neurology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Obezite tüm dünya toplumlarını etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmekte ve obeziteye eşlik eden metabolik sendrom; bozulmuş glukoz toleransı, insülin direnci, dislipidemi ve bunu izleyen genç yaşta Tip II Diabetes Mellitus prevalansı çocuklarda giderek artmaktadır. Bozulmuş glukoz toleransında aksonal etkilenmenin ön planda olduğu ince lif nöropatisinin varlığını bildiren erişkin verileri mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, obez çocuklarda bozulmuş glukoz toleransı veya insülin direnci durumunda sinir iletim çalışmalarının değerlendirilmesi ve anormal bulguların saptanmasıdır.Sinir iletim çalışmaları ve sempatik deri yanıtı ölçümleri, 01. Nisan. 2009 ve 01. Aralık. 2010 tarihleri arasında Endokrin polikliniğine başvuran, obezite nedeniyle OGTT uygulanan ve bozulmuş glukoz toleransı (BGT), insülin direnci (ID) veya normal glukoz toleransı (NGT) saptanan hastalarla, önceden takip edilen 20 hastaya, sağda median ve ulnar sinir (duyu ve motor), peronal ve tibial sinir motor iletim çalışmaları ile sol sural ve sağ medial plantar duyusal sinirden elde edilmiştir. Tüm ekstremitelerden sempatik deri yanıtı kaydedilmiştir. Hastaların dosya kayıtlarından tıbbi bilgileri elde edilmiştir. Verilerin çoklu karşılaştırmalarında Tukey ve Kruskal Wallis varyans analizi; önemli saptanan özelliklerin ikili karşılaştırmalarında Mann-Whitney U testi ve Spearman's ilişki analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity is considered to be a disease that affects people all communities worldwide and accompanying metabolic syndrome; impaired glucose tolerance, insulin resistance, dyslipidemia and prevelance of subsequent Type II Diabetes Mellitus at a young age is increasing in children. There was data reporting presence of small fiber neuropathy in impaired glucose tolerance in adults where axonal exposure were in the preferently. The purpose of this study, obese children with impaired glucose tolerance or insulin resistance and abnormal findings of the evaluation was to determine if nerve conduction studies.Nerve conduction studies and sympathetic skin response measurements was obtained from right median and ulnar nerves (sensory and motor) and peroneal and tibial nerve motor conduction studies and left sural and right medial plantar nerves in patients admitted to Endocrinology Department between April 1st. 2009 and December 1st, 2010 who underwent OGTT because of obesity and diagnosed with impaired glucose tolerance (IGT), insulin resistance (IR) or normal glucose tolerance (NGT), also in 20 patients who were already being followed. Sympathetic skin responses were recorded from all extremities. Medical data was obtained from chart reviews. Tukey and Kruskal Wallis analysis of variance were used for multivariate analysis; Mann-Whitney U test and Spearman Correlation test is used for binary comparisons that are considered important.