Antiepileptik ilaç kullanan epilepsili hastalarda hormon düzeyleri
Hormonal levels of epileptic patients using antiepileptic drugs
  1. Tez No: 115029
  2. Yazar: MUSTAFA NABİ EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEBAHAT TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Bu çalışmada antiepileptik ilaç (valproat, karbamazepin ve fenitoin) kullanan epileptik hastalarda ilaçların hipotalamo-hipofizer eksende yer alan hormonlarla tiroid hormonları üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmaya 1999-2001 yılları arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı polikliniğine epilepsi tanısı ile başvuran ve monoterapi olarak antiepileptik ilaç kullanan 25 kadın ve 25 erkek hasta olmak üzere 50 hasta alınmıştır. Bunlar dışında 7 kadın 8 erkekten oluşan sağlıklı bireylerden oluşan bir kontrol grubu da çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan bütün bireylerden alınan serum kan örneklerinden tiroid işlevlerine (T3,T4, TSH, FT3, FT4), estradiol, progesteron, testesteron, prolaktin, LH ve FSH düzeylerine bakılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda antiepileptik ilaç kullananlarla sağlıklı kontrol grubu arasında tiroid işlevleri ve diğer hormonların serum düzeyleri yönünden anlamlı bir farklılık olmadığı bulunmuştur. Bunun yanı sıra antiepileptik ilaç kullanan grupta kullanılan ilaç türünün, klinik alt tipinin, cinsiyetin, yaşın ve tedavi sürelerinin hastalarda hormon değerleri açısından bir farklılık yaratmadığı belirlenmiştir. Literatürde bu yöndeki çalışmaların birbiriyle çelişen sonuçları göz önünde tutulduğunda; hastaların seks hormonları, prolaktin, LH, FSH ve tiroid hormonları gibi hormonal düzeylerinin bu tür tedavilere başlanmadan önce değerlendirilmesi ve kaydedilmesi, ardından tedavi süreci boyunca izlenmesinin ortaya çıkabilecek olası sorunları çözümlemede yardımcı olabileceği düşünülebilir. Bunu temel alan daha geniş çalışma gruplarını içeren, uzun süreli prospektif çalışmalar konunun açığa kavuşmasına ve bazı noktalardaki çelişkilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır. 43
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hormonal levels of epileptic patients using antiepileptic drugs The aim of this study was to evaluate the effects of major antiepileptic drugs (diphenylhidantoin, valproate and carbamazepine) on hormones of hypothalamic- pituitary axis hormones and thyroid hormones in patients with diagnosis epilepsy. For this purpose, 50 patients (25 male, 25 female) who were diagnosed as epilepsy and referred to outpatient clinics of Dicle University Medical Faculty Neurology Department between 1999 and 2001 were included in this study. Along with these groups, another group containing 15 healthy non-epileptic controls (7 female and 8 male) were also formed as a control group. Blood samples were obtained from all subjects included in the study in order to measure the serum blood levels of thyroid hormones (T3,fT3, T4, FT4, TSH), estradiol, progesterone, testosterone, prolactin, LH ve FSH. The results of present study indicated that there were no differences between patients using antiepileptic drugs and healthy controls in terms of all hormone levels checked. All hormone level comparisons also did not reveal any differences regarding the comparisons of subgroups created according to sex, age, clinical subtype, the type of drug used, duration of treatment Taking into account the contradictory results present in literature, the evaluation and recording of hormone levels (Thyroid hormones, LH, FSH, estradiole, testosterone, progesterone, prolactin) of patients planned to initiate antiepileptic drugs will help physicians to quickly solve the problems that could occur during the further course of the antiepileptic drug treatment. Long term prospective studies with larger samples are needed to reach a definite conclusion regarding the effects of antiepileptic drugs on serum hormone levels. 44