Antiepileptik ilaç kullanan epilepsili erkek bireylerde cinsel işlev bozukluğu ve sf-36 ile yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
- Tez No: 535929
- Danışmanlar: UZMAN SELDA KESKİN GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Epilepsi dünyada en sık görülen nörolojik hastalıklardan birisi olup, uzun süreli ya da yaşam boyu tedavi gerektiren kronik bir hastalıktır. Epilepsi hastalarında diğer kronik nörolojik hastalığı olanlara göre daha yüksek bir insidansta cinsel işlev bozuklukları görülmektedir. Epilepsi hastalarında cinsel işlev bozukluğunun hastalığın doğasıyla ilişkili olabileceği düşünülmekle beraber AEİ tedavisi ve psikososyal faktörlerle de ilişkili olduğu öngörülmektedir. Bu çalışmada, epilepsi hastalarında cinsel işlev bozukluğu başta olmak üzere eşlik eden anksiyete ve depresyon varlığı ile bunların yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmak amaçlandı. 1 yıldan daha uzun süredir epilepsi tanılı, 18-45 yaş arasında, en az 1 yıldır evli olan 48 erkek epilepsili birey ve aynı yaş aralığında 45 sağlıklı erkek gönüllü çalışmaya alındı. Epilepsili bireyler ve kontrol grubunun demografik bilgileri kaydedildi. Epilepsili bireylerde ayrıca epilepsiye ait hastalık karakteristikleri, AEİ kullanımları sorgulandı. Tüm katılımcılara SF-36 yaşam kalitesi testi, Beck Anksiyete ve Beck Depresyon Ölçeği, Uluslararası Erektil Disfonksiyon Değerlendirme Formu uygulandı ve seks hormon düzeylerine bakıldı. Epilepsili bireylerde ED kontrol grubuna göre daha sık ve şiddetli (p=0.001) izlendi. Politerapi alan hastalarda monoterapi alanlara göre erektil disfonksiyonun daha şiddetli olduğu (p=0.027); enzim indükleyici AEİ alan hastaların erektil işlev (p=0.005), orgazmik işlev (p=0.037) ve cinsel ilişki memnuniyetinin (p=0.001) kontrol grubuna göre daha kötü olduğu saptandı. Enzim indükleyici AEİ alan hastaların serbest testosteron, DHEAS ve progesteron düzeyleri hem kontrol grubu hem de enzim indükleyici özelliği olmayan AEİ kullanan epilepsi hastalarına göre düşük; SHBG düzeyi ise kontrol grubuna göre daha yüksekti. Enzim indükleyici özelliği olmayan AEİ alan hastalarda kontrol grubuna göre cinsel istek daha az (p=0.017), cinsel ilişki memnuniyeti daha düşük (p=0.001) bulundu. Epilepsi 62 hastalarının %75'inde depresyon, %37.5'inde anksiyete semptomları olup, depresyon semptomları anlamlı düzeyde daha sıktı. Epilepsili bireylerde yaşam kalitesi daha düşük olup genel sağlık algısı, canlılık, sosyal fonksiyon ile ilişkili parametreler ön planda olmak üzere, yaşam kalitesinin fiziksel komponentinden ziyade mental komponentinin etkilendiği (p=0.001) görüldü. Nöbet sıklığı vücut ağrısı dışındaki tüm yaşam kalitesi parametreleri üzerinde etkili idi. Hastalığın başlangıç yaşı, süresi, nöbet tipi, AEİ başlama yaşı ve kullanım süresinin yaşam kalitesini etkilemediği saptandı. Anksiyete veya depresyonun eşlik ettiği hastalarda yaşam kalitesi daha düşük bulundu. Çalışmamızın sonuçları göstermektedir ki epilepsi cinsel fonksiyon bozuklukları başta olmak üzere komorbiditeleri fazla olan bir hastalıktır. Yaşam kalitesine etkileri de göz önüne alındığında, epilepsiye eşlik eden bozukluklar hastalığın kendisinden ayrı düşünülemez. Epilepsi tedavisinin yanı sıra hasta görüşmelerinde cinsel işlev bozuklukları, depresyon ve anksiyete semptomlarının sorgulanması ve gereğinde tedavinin düzenlenmesi hastaların yaşam kalitesini yükseltmek açısından faydalı olacaktır
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a chronic and frequent disorder which requires life time or long term treatment. Incidence of sexual disfunction is higher than other neurological diseases in epilepsy individuals. Though sexual disfunction among epileptic patients is considered to be related to the nature of the disease, antiepileptic drugs (AED) treatment and psychosocial factors are also matter of concern. The aim of this study is to investigate the relation between accompanying disorders of epilepsy such as anxiety, depression and especially sexual disfunction . Fourty eight man with epilepsy diagnosed for more than one year, aged 18- 45, married and age matched fourthy five healthy man as control subjects were included in this study. Data regarding demographic features of man with epilepsy and control subjects, clinical characteristics of epilepsy and AED treatment in man with epilepsy were obtained. All participants were assessed with SF-36 Quality of life scale, Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Inventory, International Index of Erectil Function (IIEF) and sex hormone levels of both groups were measured. Erectil disfunction was more often and severe in man with epilepsy, especially on politherapy. Erectil function, orgasmic function, intercourse satisfaction were worse in men with epilepsy using enzyme inducing AED than control subjects. Patients treated with enzyme inducing AED had lower levels of free testosterone, DHEAS, progestorene and higher levels of SHBG compaired to control subjects and patients treated with non enzyme inducing AED. Sexual desire and intercourse satisfaction scors were also lower in patients treated with non enzyme inducing AED. Among man with epilepsy 75 % were diagnosed with depression, symptoms more often in men with epilepsy and 37.5% were diagnosed with anxiety. Life quality was worse in men with epilepsy and scores of general health, vitality, social functioning scales were lower. Globally mental health was more affected than phsysical health. Frequency of seizures had more influence on all scales of SF-36 except for bodily pain. Onset age and duration of diseases, seizure type, AED onset age and duration of AED treatment did not significantly influence life quality. In men with epilepsy coexistence of anxienty or depression effected life quality badly. 64 The results of present study revealed that, epilepsy is comorbid with other diseases especially sexual disfunction. Considering potential effects on quality of life coexistence of sexual disfunction, anxiety and depression are inseparable from epilepsy. In addition to treatment of seizures, symptoms related to comorbid disorders should be questioned in patient interviews and preventions associated with these disorders should be taken immediately in order to provide the desirable quality of life.