Erken evre alzheimer ve hafif kognitif bozukluk tanılı hastaların klinik özellikleri ve laboratuar parametreleri ile birbirinden ayrımı
  1. Tez No: 115033
  2. Yazar: BAŞAR BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN GÜRVİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Alzheimer hastalığı en sık izlenen demans tipidir ve bilinen en önemli risk faktörü yaştır. Günümüzde bu hastalığın preklinik bir dönemi olduğuna ve Hafif Kognitif Bozukluğun (-MCI) bu dönemi yansıtabileceği düşünülmektedir. Hastalıkta kullanılan en etkili tedavilerin ve umud vaad eden tedavilerin erken evrede etkili olmasından dolayı bu preklinik dönemin saptanması önem kazanmıştır. Bu çalışmada 46 tane erken evre AH'li, 49 tane MCI tanılı olguların birbirleriyle ve normal kontrol grubuyla demografik özellikleri, nöropsikolojik parametreleri, günlük yaşam ölçütleri ve davranışsal ölçüt parametreleri karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda MCI ve erken evre AH'yi birbirinden ayırmada en etkili olarak günlük yaşam aktivitelerinin değerlendiren Blessed Demans Evreleme Ölçeği (BDRS) ve Klinik Demans Evreleme Ölçeği kutu toplamları skoru bulunmuştur. Genel kognitif tarama araçlarından ise en etkili Blessed kısa oryantasyon-bellek- konsantrasyon testi (-BOMC) bulunurken Kısa Mental Durum Değerlendirme testi (MMSE) fazla etkili bulunmamıştır. Nöropsikolojik parametrelerden ise saat çizme testi ve MMSE'nin oryantasayon alt skoru anlamlı farklılık göstermiştir. Erken evre AH'lilerde ve MCI'lılarda kategorik kelime akıcılığı azalmışken, iki grupta da fonemik kelime akıcılığı normal bulunmuştur. Bu çalışma sonucunda, muayene bulguları ve laboratuar incelemelerinin özellikle hastayı yakından bilen bir yakınından alınan anamnezle birleştirilerek klinik yargıya 38
Özet (Çeviri)
gidilmesinin, MCI ve erken evre AH'lileri birbirinden ayırmada en etkili yöntem olduğu söylenebilir. ABSTRACT Alzheimer Disease (AD) is the most common type among the dementias and the major known risk factor is age. Recent studies have indicated that there is a predinic period before the symptoms present themselves and the term MCI known as Mild Cognitive Impairment may respresent that kind of predinic period. Although the therapies already used and some hopeful future therapies are most effective in the early course of the disease, the field of aging and dementia is focusing on the detection of this predinic period. In this study, neuropsychological, daily activity and behavioral scale parameters of the 46 AD patients and 49 MCI patients were compared with each other also with normal control subjects'. The result of the study indicated that most efficient parameters were Blessed Dementia Rating Scale (BDRS) and Clinical Dementia Rating Scale Sum of Boxes (CDR-sb) which evaluates the daily activity and functionality of the subjects. Among the general cognitive screening tests, Blessed Orientation Memory Concentration test yielded more sensivity and spesifity than the Mini Mental Status Examination (-MMSE). Also as a brief screening instrument, Clock Drawing Test is sensitive to discriminate AD from MCI. Altough the total score of MMSE did not reach the 39