Tip 2 diyabetik hastalarda hastane içi fizyoterapi programının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation the effect of inpatient physiotherapy program on type 2 diabetic patients
- Tez No: 115047
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHTAP ÖZDİRENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Endocrinology and Metabolic Diseases, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET TİP 2 DİYABETIK HASTALARDA HASTANE İÇİ FİZYOTERAPİ PROGRAMININ ETKİNLİĞİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Fzt. Rıfat GÜNTEKİN Çalışma, tip 2 diyabetik hastalarda hastanede yatış döneminde uygulanan fizyoterapi programının fiziksel uygunluk, hemodinamik yanıtlar, periferal nöropati ve kan glükoz seviyesine olan etkilerini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı servisinde gerçekleştirilen bu araştırmada Tip 2 DM tanısıyla izlenen kliniği stabil 34 olgu fizyoterapi programına alınmış ve haftada 5 kez, 20-45 dakika süreli solunum, esneklik, genel kuvvetlendirmeyi hedefleyen egzersiz programı uygulanmıştır. Fizyoterapi programının etkinliğini değerlendirmek amacıyla tedavi öncesi ve sonrasında fiziksel uygunluk, solunum fonksiyonları, nöropati semptomları ve kan glükoz ölçümleri uygulanmış, sonuçlar karşılaştın İm ıştır. İstatistiksel değerlendirmeler için SPSS for Windows 10.0 istatistik programı kullanılmıştır. Fizyoterapi öncesi ve sonrası uygulanan fiziksel uygunluk değerlendirme sonuçlarına göre, vücut kompozisyonu, kardiyopulmoner uygunluk, motor uygunluk ve kas-iskelet sistemi uygunluğunda anlamlı iyileşmeler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION THE EFFECT OF INPATIENT PHYSIOTHERAPY PROGRAM ON TYPE 2 DM PATIENTS P.T. Rıfat GÜNTEKİN The purpose of this study was to identify the effect of impatient physiotherapy program on fitness, peripheral neuropathy, hemodynamic stability and blood glucose levels of patients with Type 2 DM. The study included 34 clinically stable patients with Type 2 DM who were hospitalised at Dokuz Eylül University Medical Faculty Department of Internal Medicine. The physiotherapy program including respiratory exercises, general body strength exercises and physical fitness exercises were performed with duration of 20-45 minutes during 5 days per week. To identify the effects of physiotherapy program, physical fitness, respiratory functions, neuropathy symptoms and blood glucose levels were evaluated before and after the treatment.