Tip 2 diyabetli bireylerde vitamin D düzeyi ile HbA1c düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between vitamin D and HbA1c level in individuals with type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 801015
  2. Yazar: BETÜL GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİJEN ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Diyabet ülkemizde ve tüm dünyada sıklığı giderek artan, birçok makro ve mikro komplikasyona neden olabilen kronik bir hastalıktır. Kişinin yaşam standartlarını ve yaşam süresini etkiler. Kişiye, çevresine ve sağlık sistemlerine ciddi yük getirir. Vitamin D başta kas-iskelet sistemine etkileri olmak üzere vücudun birçok doku ve organında etkisini gösteren yağda eriyen bir hormondur.Vitamin D ile diyabet ilişkisi incelemek amacıyla yapılan birçok çalışmada vitamin D'nin diyabet gelişiminde ve diyabetin glisemik kontrolünde önemli etkileri olduğu bulunmuştur. Bu nedenle çalışmamızda tip 2 diabetes mellituslu bireylerde HbA1c düzeyi ile vitamin D düzeyi arasındaki ilişkiyi saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, retrospektif, tanımlayıcı bir çalışma olup çalışmamızda SBÜ Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği'ne 1 Eylül 2020-1 Eylül 2021 tarihleri arasında başvurmuş dahil edilme ve dışlama kriterlerine uyan 289 hastanın hastane otomasyon sistemindeki veya e-nabızdaki kayıtları retrospektif olarak taranmış olup, yaş, cinsiyet, vitamin D, HbAc1 düzeyi ile bu düzeylere bakılan sezon (ilkbahar-yaz, sonbahar-kış), aldığı diyabet tedavisi ve komorbid hastalıkları kaydedilmiştir. Vitamin D düzeyi >20 ng/ml yeterli, 10-20 ng/ml yetersiz, %7 kötü glisemik kontrol şeklinde iki gruba kategorize edilmiştir. Grup içi ve gruplar arası verilerin analizi için Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 22.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). Vitamin D grupları arasında HbA1c düzeyi açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır. Yine aynı şekilde HbA1c grupları arasında Vitamin D düzeyi açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır(p>0,05). Aldığı diyabet tedavisi viii vitamin D gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermez iken HbA1c gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermiştir(p:>0,05,
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN VITAMIN D AND HBA1C LEVEL IN İNDİVİDUALS WİTH TYPE 2 DIABETES MELLITUS Introduction and Aim: Type 2 Diabetes Mellitus is a chronic disease, which has an increasing incidence in all over the world and our country, causes many macro and micro complications. It affects the life quality and the life time of an individual, It causes a burden on oneself, those around and healthcare system. Vitamin D is a fatsoluble hormone that affects many tissues and organs in the body especially the musculoskeletal system. In many studies conducted to examine the relationship between vitamin D and diabetes, it has been found that vitamin D has important effects on the development of diabetes and on the glycemic control of diabetes. Therefore, our aim in this study is to determine the relationship between HbA1c and vitamin D level in individuals with type 2 diabetes. Material And Methods: Our study is a retrospective, descriptive study and the records of 289 patients who met the inclusion and exclusion criteria, applied to The Health Sciences University Ankara Ataturk Sanatory Educatıon And Research Hospıtal Family Medicine Clinic between 1 September 2020 and 1 September 2021 were retrospectively scanned in the hospital automation system or e-nabız. Age, gender, vitamin D and HbA1c levels, the season in which these levels were examined (spring-summer, autumn-winter), diabetes treatment and comorbid diseases were recorded. Vitamin D level was categorized into three groups as >20 ng/ml sufficient, 10-20 ng/ml insufficient, and 7% poor glycemic control. Statistical package for the social sciences (spss) 22.0 statistics package program was used for the analysis of intragroup and intergroup data. The statistical significance level was accepted as p0.05). There was no significant difference between the vitamin D groups in terms of HbA1c levels. Likewise, there was no significant difference between the HbA1c groups in term of Vitamin D levels(p>0.05). While the received diabetes treatment did not show a statistically significant difference according to the vitamin D level, it showed a statistically significant difference according to the HbA1c level(p:>0.05,